Afg‘onistonda kuchli zilzila yuzlab odamlarni qurbon qildi
Afg‘oniston sharqida kechasi yuz bergan kuchli zilzila butun mamlakatni chuqur qayg‘uga soldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, ushbu tabiiy ofat natijasida kamida 622 kishi halok bo‘lgan, 1500 dan ortiq odam esa turli tan jarohatlari bilan shifoxonalarga yotqizilgan. Ichki ishlar vazirligi xabariga ko‘ra, qurbonlar soni hali ham oshishi mumkin.
Zilzila markazi Kunar viloyatida joylashgan bo‘lib, aynan shu hududda eng katta talafot qayd etilgan. Chekka qishloqlarga kirish yo‘llari vayronagarchiliklar sabab yopilgan, ko‘plab joylarda mobil aloqa uzilib qolgan.
AQSh Geologiya xizmati ma’lumotlariga ko‘ra, zilzila markazi Jalolobod shahri yaqinida, yer ostida 8 kilometr chuqurlikda sodir bo‘lgan. 6 magnitudali kuchli tebranish nafaqat Nangarhor va Lag‘mon viloyatlarida, balki poytaxt Kobulda ham sezilgan.
Hatto qo‘shni Pokistonning Xayber-Paxtunxva hududlarida ham yer qimirlashi qayd etilgan. Tolibon harakati vakillari qutqaruv xizmatlarini tezkorlik bilan ishga tushirishga chaqirgan.
Biroq qutqaruvchilar qiyin rel’ef va infratuzilmaning yetarlicha rivojlanmaganligi sababli ayrim hududlarga yetib borishda katta qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Tabiiy ofat tunda sodir bo‘lgani holatni yanada og‘irlashtirdi.
Ko‘pchilik aholi uyquda bo‘lganligi uchun tebranishlarni vaqtida sezmagan va uylar qulagani sabab ko‘plab qurbonlar yuzaga kelgan. Ayniqsa, loy va toshdan qurilgan uylar tubdan qulagani halokat ko‘lamini oshirdi.
Mutaxassislar ushbu zilzilani so‘nggi ikki yil ichida Afg‘onistonda ro‘y bergan eng kuchli silkinishlardan biri deb baholamoqda. Xalqaro hamjamiyat esa ofat qurbonlariga yordam ko‘rsatish masalasini muhokama qilmoqda.
Shu tariqa, Afg‘onistondagi kechagi zilzila yuzlab insonlarning hayotiga zomin bo‘ldi, minglab odamlarni esa og‘ir sinovlarga duchor etdi. Bu voqea mamlakatda tabiiy ofatlarga tayyorgarlik va insonparvarlik tizimlarini yanada mustahkamlash zarurligini ochiq-oydin ko‘rsatdi.

В Афганистане сильное землетрясение унесло сотни жизней людей
Сильное землетрясение, произошедшее ночью на востоке Афганистана, погрузило всю страну в глубокую скорбь. Об этом сообщает Zamin.uz.
По официальным данным, в результате этого природного бедствия погибло не менее 622 человек, более 1500 человек с различными травмами были госпитализированы. По информации Министерства внутренних дел, число жертв может увеличиться.
Эпицентр землетрясения находился в провинции Кунар, именно в этом районе зафиксированы наибольшие разрушения. Дороги к отдалённым деревням закрыты из-за разрушений, во многих местах прервалась мобильная связь.
По данным Геологической службы США, эпицентр землетрясения находился недалеко от города Джелалабад, на глубине 8 километров под землёй. Сильные толчки магнитудой 6 ощущались не только в провинциях Нангархар и Лагман, но и в столице Кабуле.
Даже в соседних районах Пакистана — Хайбер-Пахтунхва — были зафиксированы подземные толчки. Представители движения Талибан призвали к оперативному запуску спасательных служб.
Однако спасатели сталкиваются с большими трудностями при доступе в некоторые районы из-за сложного рельефа и недостаточно развитой инфраструктуры. То, что природное бедствие произошло ночью, усугубило ситуацию.
Большинство населения находилось во сне и не почувствовало толчков вовремя, из-за обрушения домов возникло много жертв. Особенно сильно пострадали дома, построенные из глины и камня, которые полностью разрушились, что увеличило масштаб катастрофы.
Специалисты оценивают это землетрясение как одно из самых сильных за последние два года в Афганистане. Международное сообщество обсуждает вопрос оказания помощи пострадавшим.
Таким образом, вчерашнее землетрясение в Афганистане унесло жизни сотен людей и поставило тысячи перед тяжёлыми испытаниями. Это событие ясно показало необходимость укрепления систем подготовки к природным катастрофам и гуманитарной помощи в стране.