Ukraina aholisi urushni to‘xtatishni istaydi
Ukraina aholisi orasida o‘tkazilgan so‘nggi ijtimoiy so‘rov natijalari katta e’tibor qozondi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
«Reyting» sotsiologik markazi 31-avgust kuni e’lon qilgan ma’lumotlarga ko‘ra, ukrainaliklarning 59 foizi Rossiya bilan davom etayotgan urushni to‘xtatish va Moskva rahbariyati bilan muzokaralar olib borish tarafdori ekanligini bildirdi. Shu bilan birga, so‘rov ishtirokchilarining 20 foizi 2014-yilda Rossiya tomonidan egallab olingan Donbass va anneksiya qilingan Qrim hududlari Ukraina tarkibiga qaytarilguniga qadar harbiy harakatlar davom etishini qo‘llab-quvvatlamoqda.
So‘ralganlarning 13 foizi esa 2022-yil 23 fevral holatidagi demarkatsiya chizig‘i yoki yangi chegara o‘rnatilishini ma’qulladi. Bu holat jamiyatda tinchlikka erishish yo‘llari borasida turli fikrlar mavjudligini ko‘rsatadi.
Muzokaralar mavzusida esa respondentlarning 82 foizi Rossiya bilan muloqot qilish urushni to‘xtatishning eng samarali usuli deb hisoblaydi. Ularning 62 foizi uchinchi davlatlar ishtirokida murosa topishni, 20 foizi esa Kiyev va Moskva o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri suhbat olib borilishini afzal ko‘radi.
Mutaxassislar ta’kidicha, bu ko‘rsatkichlar Ukraina jamiyatining katta qismi urushdan charchaganini va tinchlik yo‘lida yangi siyosiy yechimlarga tayyor ekanini anglatadi. Shu bilan birga, hududiy masalalar bo‘yicha qarashlar hali ham keskinligicha qolmoqda.
Aholining urushning azob-uqubatlaridan charchashi va murosa istagi mamlakat kelajagida muhim rol o‘ynashi mumkinligi e’tirof etilmoqda. Ekspertlar Ukraina va Rossiya o‘rtasidagi tinchlik muzokaralari jahon siyosatining eng dolzarb masalalaridan biri bo‘lib qolishini ta’kidlamoqda.

Население Украины хочет остановить войну
Последние результаты социального опроса среди населения Украины вызвали большой интерес. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данным, опубликованным социологическим центром «Рейтинг» 31 августа, 59% украинцев выступают за прекращение продолжающейся войны с Россией и ведение переговоров с руководством Москвы. При этом 20% участников опроса поддерживают продолжение военных действий до тех пор, пока Донбасс, захваченный Россией в 2014 году, и аннексированный Крым не вернутся в состав Украины.
13% опрошенных одобрили демаркационную линию по состоянию на 23 февраля 2022 года или установление новой границы. Это свидетельствует о наличии различных мнений в обществе относительно путей достижения мира.
Что касается темы переговоров, 82% респондентов считают, что диалог с Россией является самым эффективным способом прекращения войны. Из них 62% предпочитают поиск компромисса при участии третьих стран, а 20% — прямые переговоры между Киевом и Москвой.
По словам экспертов, эти показатели означают, что большая часть украинского общества устала от войны и готова к новым политическим решениям на пути к миру. Вместе с тем взгляды по территориальным вопросам остаются напряжёнными.
Признаётся, что усталость населения от страданий войны и желание компромисса могут сыграть важную роль в будущем страны. Эксперты подчёркивают, что мирные переговоры между Украиной и Россией останутся одной из самых актуальных тем мировой политики.