BMT Pokistonda migratsiya va odam savdosiga qarshi tarmoq ochdi
Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) Pokistonda migratsiyani samarali boshqarish, odam savdosiga qarshi kurashish hamda inson huquqlarini himoya qilish maqsadida yangi tarmoqni ishga tushirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus doirasida Migratsiya bo‘yicha tarmoq (UN Network on Migration – UNNM) rasmiy faoliyatini boshladi. Bu platforma BMTning turli agentliklari, davlat idoralari va fuqarolik jamiyati vakillarini birlashtirib, muammolarga yagona va tizimli yondashuvni ta’minlaydi.
Tarmoq faoliyati 2030 yilgacha mo‘ljallangan Barqaror rivojlanish maqsadlari hamda Global migratsiya kelishuvi asosida yo‘lga qo‘yilgan. Uning asosiy vazifasi migratsiyaning xavfsiz, qonuniy va insonparvar yo‘llar bilan amalga oshishini ta’minlashdan iborat.
BMTning Pokistondagi doimiy koordinatori Muhammad Yahyo UNNM rahbari etib tayinlandi. Uning fikricha, ushbu loyiha migratsiya sohasidagi siyosat va amaliyotlarni yaxshilashga xizmat qiluvchi muhim platforma hisoblanadi.
Muhammad Yahyo ta’kidlaganidek, tarmoq orqali migrantlar manfaatlarini himoya qilish, ularga adolatli munosabatni shakllantirish hamda odam savdosining oldini olish maqsad qilinmoqda. Shu bilan birga, yangi tarmoq doirasida Migratsiya ko‘p sheriklik trast fondi (Multi-Partner Trust Fund – MMPTF) tashkil etildi.
Ushbu fond mamlakatda odam savdosi, inson kontrabandasi va migrantlarga nisbatan huquqbuzarliklarga qarshi kompleks chora-tadbirlarni moliyalashtirishga yo‘naltirilgan. Fond faoliyati "butun jamiyat" yondashuvi asosida olib boriladi, ya’ni unda faqat hukumat emas, balki xususiy sektor, fuqarolik jamiyati tashkilotlari, nodavlat notijorat tashkilotlar va xalqaro tashkilotlar ham mas’uliyatni o‘zaro taqsimlaydi.
Bu tashabbus Pokistonda migratsiya jarayonlarini yanada xavfsiz, qonuniy va insonparvar qilishga xizmat qiladi.

ООН открыла сеть против миграции и торговли людьми в Пакистане
Организация Объединённых Наций (ООН) запустила новую сеть в Пакистане с целью эффективного управления миграцией, борьбы с торговлей людьми и защиты прав человека. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этой инициативы начала официальную деятельность Сеть по миграции (UN Network on Migration – UNNM). Эта платформа объединяет различные агентства ООН, государственные учреждения и представителей гражданского общества, обеспечивая единый и системный подход к решению проблем.
Деятельность сети основана на Целях устойчивого развития до 2030 года и Глобальном договоре по миграции. Основная задача сети – обеспечить безопасные, законные и гуманитарные пути миграции.
Постоянный координатор ООН в Пакистане Мухаммад Яхья был назначен руководителем UNNM. По его мнению, этот проект является важной платформой для улучшения политики и практики в области миграции.
Как отметил Мухаммад Яхья, через сеть ставится цель защищать интересы мигрантов, формировать справедливое отношение к ним и предотвращать торговлю людьми. Кроме того, в рамках новой сети был создан Многосторонний трастовый фонд по миграции (Multi-Partner Trust Fund – MMPTF).
Этот фонд направлен на финансирование комплексных мер против торговли людьми, контрабанды людей и нарушений прав мигрантов в стране. Деятельность фонда ведётся на основе подхода «всего общества», то есть ответственность разделяют не только правительство, но и частный сектор, организации гражданского общества, неправительственные некоммерческие организации и международные организации.
Эта инициатива способствует тому, чтобы процессы миграции в Пакистане стали более безопасными, законными и гуманными.