Saudiya va Iroq Hindistonga neft yetkazishni to‘xtatdi
Saudiya Arabistoni davlatga qarashli Saudi Aramco kompaniyasi hamda Iroqning davlat korporatsiyasi SOMO Hindistondagi yirik Nayara Energy kompaniyasiga neft yetkazib berishni chekladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror Yevropa Ittifoqining Rossiya bilan hamkorlik qilgan davlatlarga nisbatan kiritgan sanksiyalari natijasida qabul qilinganligi aytilmoqda. Ma’lumotlarga ko‘ra, Nayara Energy kompaniyasining asosiy aksiyalari Rossiyaning Rosneft kompaniyasiga tegishli bo‘lib, u har oyda taxminan uch million barrel Saudiya va Iroq neftini import qilardi.
Biroq avgust oyida vaziyat o‘zgardi va kompaniya faqat Rossiyadan neft oladigan bo‘ldi. Boshqa davlatlarning yetkazib berishni to‘xtatishi sababli ish faqat Moskva bilan chegaralandi.
Natijada, Vadinah shahridagi neft qayta ishlash zavodi ishlab chiqarishni 70-80 foizgacha qisqartirishga majbur bo‘ldi. Bu holat nafaqat ishlab chiqarish hajmiga, balki ichki va tashqi bozorlarda mahsulot yetishmovchiligiga ham ta’sir ko‘rsatdi.
Kompaniya hozirda sotuvdagi qiyinchiliklar va transport muammolarini bartaraf etish uchun yashirin tankerlar – “qora flot” xizmatidan foydalanmoqda. Garchi bunday amaliyot rasmiy qonunlarda taqiqlanmagan bo‘lsa-da, xalqaro bozorda shaffoflik va xavfsizlik masalalarini muhokama qilishga sabab bo‘lmoqda.
Shuningdek, AQSh Hindistonning Rossiyadan neft sotib olishini keskin tanqid qilmoqda. Prezident Donald Tramp avgust oyida Nyu-Delini Moskva bilan aloqalarni cheklamaslikda ayblab, Hindiston mahsulotlariga qo‘shimcha 25 foizlik boj joriy etdi.
Ushbu boj kiyim-kechak, qimmatbaho toshlar, mebel va poyabzal kabi mahsulotlarga ta’sir ko‘rsatdi. Mutaxassislar bu qarorning ikki davlat o‘rtasidagi savdo aloqalariga salbiy ta’sir ko‘rsatishini ta’kidlamoqda.

Саудовская Аравия и Ирак прекратили поставки нефти в Индию
Государственная компания Саудовской Аравии Saudi Aramco и государственная корпорация Ирака SOMO ограничили поставки нефти крупной индийской компании Nayara Energy. Об этом сообщает Zamin.uz.
Сообщается, что это решение было принято в результате санкций Европейского Союза против стран, сотрудничающих с Россией. По данным, основные акции компании Nayara Energy принадлежат российской компании Rosneft, которая ежемесячно импортировала около трёх миллионов баррелей нефти из Саудовской Аравии и Ирака.
Однако в августе ситуация изменилась, и компания стала получать нефть только из России. Из-за прекращения поставок из других стран деятельность ограничилась только Москвой.
В результате нефтеперерабатывающий завод в городе Вадинах был вынужден сократить производство на 70-80 процентов. Это повлияло не только на объёмы производства, но и на дефицит продукции на внутреннем и внешнем рынках.
В настоящее время компания использует скрытые танкеры — «чёрный флот» — для преодоления трудностей с продажами и транспортировкой. Хотя такая практика не запрещена официальными законами, она вызывает обсуждения вопросов прозрачности и безопасности на международном рынке.
Кроме того, США резко критикуют покупку Индией нефти у России. Президент Дональд Трамп в августе обвинил Нью-Дели в нежелании ограничивать связи с Москвой и ввёл дополнительную 25-процентную пошлину на индийские товары.
Эта пошлина затронула такие товары, как одежда, драгоценные камни, мебель и обувь. Эксперты отмечают, что это решение негативно скажется на торговых отношениях между двумя странами.