Germaniya 45 afg‘onistonlikni qabul qildi
1 sentyabr kuni Germaniya yana bir guruh afg‘onistonlik fuqarolarni qabul qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Deutsche Welle xabariga ko‘ra, mamlakatga kirish huquqiga ega bo‘lgan 45 nafar afg‘onistonlik Gannover aeroporti orqali Germaniyaga kirdi. Ular Pokiston poytaxti Islomboddan yo‘lga chiqib, Istanbul orqali parvoz qilgan va nihoyat Germaniyaga yetib borgan.
Germaniya Ichki ishlar vazirligi vakili ma’lum qilishicha, ushbu shaxslar sud qarorlari asosida viza olgan. Shu sababli ular mamlakatga kirish va xavfsizlik nazoratlaridan muvaffaqiyatli o‘tgan.
Vazirlik vakili ta’kidlaganidek, barcha afg‘onistonliklar qabul va xavfsizlik bo‘yicha zarur tekshiruvlardan to‘liq o‘tgan. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, hozirda Pokiston hududida 2100 dan ortiq afg‘onistonlik yashamoqda.
Ular Germaniyaga kirish vizasiga ega ekanliklarini bildirgan holda parvoz navbatini kutmoqda. Ayrim oilalar esa Islombodda oylar, hatto yillar davomida yashab kelmoqda.
Mutasaddilarning fikricha, ushbu jarayon Germaniyaning gumanitar siyosatining muhim qismi hisoblanadi. Bu siyosat xavf ostida qolgan shaxslar uchun yangi imkoniyatlar eshigini ochadi va ularni himoya qilishga xizmat qiladi.
Germaniya afg‘onistonliklarga yordam berishda davom etmoqda va ularning xavfsizligini ta’minlashga alohida e’tibor qaratmoqda.

Германия приняла 45 афганцев
По данным Deutsche Welle, 45 афганцев, имеющих право на въезд в страну, прибыли в Германию через аэропорт Ганновера. Они выехали из столицы Пакистана Исламабада, совершили перелет через Стамбул и, наконец, прибыли в Германию.
Представитель Министерства внутренних дел Германии сообщил, что эти лица получили визы на основании судебных решений. Поэтому они успешно прошли контроль на въезд и проверки безопасности.
По словам представителя министерства, все афганцы прошли необходимые проверки по вопросам приема и безопасности. Согласно официальным данным, в настоящее время в Пакистане проживает более 2100 афганцев.
Они ожидают своей очереди на рейс, имея визы на въезд в Германию. Некоторые семьи проживают в Исламабаде месяцами, а то и годами.
По мнению ответственных лиц, этот процесс является важной частью гуманитарной политики Германии. Эта политика открывает новые возможности для лиц, находящихся в опасности, и служит их защите.
Германия продолжает оказывать помощь афганцам и уделяет особое внимание обеспечению их безопасности.