Tramp Putinning urushi uchun javobgar dedi
AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp Rossiya rahbari Vladimir Putindan juda ko‘ngli qolganini ochiqchasiga bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Putinning harakati tufayli yuzaga kelgan urushda minglab insonlar halok bo‘lmoqda va bu jarayon hech qanday manfaatga xizmat qilmayapti. Tramp telefon orqali siyosatshunos Skott Jennings bilan suhbatda, agar u prezident lavozimida bo‘lganida, bunday to‘qnashuv umuman boshlanmasligini ta’kidladi.
Sobiq prezident urushni to‘xtatish uchun barcha imkoniyatlardan foydalangan bo‘lar edi. U har hafta kamida yetti ming odam, asosan askarlar, hayotdan ko‘z yumayotganini qayd etdi.
Tramp AQSH har doim insonlarning hayotini asrab qolish uchun chora ko‘rishini ta’kidladi. Agar imkoniyati bo‘lsa, u urushni to‘xtatishga yordam berishni o‘zining burchi deb hisoblaydi.
Shu tariqa, Tramp Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urush yuzasidan keskin fikrlarini bildirdi va agar u davlat rahbari bo‘lganida, vaziyat butunlay boshqacha bo‘lishi mumkinligini qayd etdi. Bu bayonot urushning oqibatlari va insonlarning azob-uqubatlariga oid jiddiy tashvishni aks ettiradi.

Трамп назвал Путина ответственным за войну
Бывший президент США Дональд Трамп открыто выразил своё разочарование в отношении российского лидера Владимира Путина. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, из-за действий Путина в возникшей войне погибают тысячи людей, и этот процесс не служит никаким интересам. Трамп в телефонном разговоре с политологом Скоттом Дженнингсом подчеркнул, что если бы он был президентом, такой конфликт вообще не начался бы.
Бывший президент использовал бы все возможности для прекращения войны. Он отметил, что каждую неделю погибает не менее семи тысяч человек, в основном солдат.
Трамп подчеркнул, что США всегда принимают меры для спасения человеческих жизней. Если будет возможность, он считает своим долгом помочь остановить войну.
Таким образом, Трамп выразил резкое мнение по поводу войны между Россией и Украиной и отметил, что если бы он был главой государства, ситуация могла бы быть совершенно иной. Это заявление отражает серьёзную озабоченность последствиями войны и страданиями людей.