Germaniyada saylovoldi kampaniyada nomzodlar vafoti
Germaniyaning Shimoliy Reyn-Vestfaliya federal shtatida mahalliy saylovlarga ikki haftadan kam vaqt qolganda "Germaniya uchun muqobil" partiyasidan olti nafar nomzod vafot etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda BBC News xabar berdi. Avvalroq to‘rt nafar siyosatchining o‘limi haqida ma’lumotlar tarqalgan edi.
Ushbu voqea mahalliy siyosiy muhitda keng muhokamalarga sabab bo‘ldi. Shtat Ichki ishlar vazirligi ma’lumotiga ko‘ra, boshqa partiyalardan, xususan Yashillar va Sotsial-demokratlardan ham bir necha nomzod saylovoldi kampaniya vaqtida vafot etgan.
Politsiya o‘lim sabablarida shubhali holatlar aniqlanmaganini bildirdi. Shunga qaramay, saylov byulletenlari qayta chop etilishi zarurati paydo bo‘ldi va pochta orqali ovoz bergan saylovchilar qaytadan ovoz berish imkoniyatiga ega bo‘lishi kerak.
Mahalliy saylovlar 14 sentyabrda o‘tkaziladi va unda 20 mingga yaqin nomzod ishtirok etadi. Shimoliy Reyn-Vestfaliya aholisi taxminan 18 million kishini tashkil etadi.
Siyosatchilar orasida ko‘p nomzodlarning vafoti ko‘pchilik tomonidan shubhali holat sifatida qabul qilinmoqda va bu mavzu ijtimoiy tarmoqlarda keng muhokama qilinmoqda. Mutaxassislar va foydalanuvchilar voqeani chuqur tahlil qilib, saylov jarayoniga ta’sirini o‘rganmoqda.

В Германии на предвыборной кампании кандидаты скончались
В федеральной земле Северный Рейн-Вестфалия в Германии менее чем за две недели до местных выборов скончались шесть кандидатов от партии «Альтернатива для Германии». Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщило BBC News. Ранее распространялась информация о смерти четырёх политиков.
Это событие вызвало широкие обсуждения в местной политической среде. По данным министерства внутренних дел земли, несколько кандидатов от других партий, в частности от «Зелёных» и Социал-демократической партии, также скончались во время предвыборной кампании.
Полиция заявила, что не выявила подозрительных обстоятельств в причинах смерти. Тем не менее возникла необходимость в переиздании избирательных бюллетеней, и избиратели, голосовавшие по почте, должны получить возможность проголосовать повторно.
Местные выборы пройдут 14 сентября, в них примут участие около 20 тысяч кандидатов. Население Северного Рейна-Вестфалии составляет примерно 18 миллионов человек.
Смерть многих кандидатов среди политиков воспринимается многими как подозрительное обстоятельство, и эта тема широко обсуждается в социальных сетях. Эксперты и пользователи проводят глубокий анализ событий и изучают их влияние на избирательный процесс.