O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev 3 sentyabr kuni Pekin shahrida rasmiy tashrif doirasida Ikkinchi jahon urushidagi g‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan tantanali harbiy paradda ishtirok etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tadbir Tyananmen maydonida o‘tkazildi. Ushbu marosimda yigirmadan ortiq davlat rahbarlari va vakillari qatnashdi.
Ular orasida Rossiya, Belarus, Ozarboyjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Mo‘g‘uliston, Tojikiston, Turkmaniston, Eron, Vetnam, Misr kabi mamlakatlar yetakchilari bor edi. Xitoy raisi Si Jinping o‘z nutqida tarixiy xotirani asrab-avaylash, tinchlikni saqlash va adolatni ta’minlashning muhimligini ta’kidladi.
Paradda Xitoy xalq ozodlik armiyasining 45 ta bo‘linmasi ishtirok etdi. Shuningdek, Xitoy mudofaa sanoati tomonidan ishlab chiqarilgan zamonaviy raketa tizimlari, tanklar, aviatsiya texnikasi va uchuvchisiz uchish apparatlari namoyish qilindi.
Bunday harbiy paradlar Pekinda 1949 yildan buyon muntazam ravishda o‘tkazilib kelinmoqda. So‘nggi katta ko‘rik 2019 yil 1 oktyabrda bo‘lib o‘tgan bo‘lib, unda 15 mingga yaqin harbiy xizmatchi qatnashgan.
O‘zbekiston prezidentining Pekindagi tantanali tadbirlarda ishtiroki mamlakatning xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik va o‘zaro anglashuvni mustahkamlash, tinchlik, barqaror taraqqiyot hamda farovonlik yo‘lida mintaqaviy va global darajada konstruktiv muloqotni rivojlantirishga qaratilgan izchil tashqi siyosatining muhim ko‘rinishi hisoblanadi. Bu tashrif O‘zbekistonning xalqaro maydondagi o‘rni va mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlashga bo‘lgan sadoqatini yana bir bor tasdiqladi.

Мирзиёев принял участие в годовщине мировой войны в Пекине
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 3 сентября в Пекине в рамках официального визита принял участие в торжественном военном параде, посвящённом 80-й годовщине победы во Второй мировой войне. Об этом сообщает Zamin.uz.
Мероприятие прошло на площади Тяньаньмэнь. В церемонии приняли участие более двадцати глав государств и их представителей.
Среди них были лидеры таких стран, как Россия, Беларусь, Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Монголия, Таджикистан, Туркменистан, Иран, Вьетнам, Египет. В своей речи председатель Китая Си Цзиньпин подчеркнул важность сохранения исторической памяти, поддержания мира и обеспечения справедливости.
В параде приняли участие 45 подразделений Народно-освободительной армии Китая. Также были продемонстрированы современные ракетные системы, танки, авиационная техника и беспилотные летательные аппараты, произведённые китайской оборонной промышленностью.
Подобные военные парады в Пекине регулярно проводятся с 1949 года. Последний крупный смотр состоялся 1 октября 2019 года, в котором участвовали около 15 тысяч военнослужащих.
Участие президента Узбекистана в торжественных мероприятиях в Пекине является важным проявлением последовательной внешней политики страны, направленной на укрепление дружбы и взаимопонимания между народами, развитие конструктивного диалога на региональном и глобальном уровнях в интересах мира, стабильного развития и благополучия. Этот визит вновь подтвердил международный статус Узбекистана и его приверженность укреплению регионального сотрудничества.