Nevadada festivalda ayol kutilmaganda farzand ko‘rdi
AQSHning Nevada cho‘lidagi mashhur “Burning Man” festivalida kutilmagan voqea yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Yosh oila o‘z treylerida ayol farzandli bo‘ldi, holbuki u homiladorligini bilmagan edi. Festival ishtirokchisi Kayla Tompson 27 avgust kuni eri bilan treylerda tunab qolganini aytdi.
To‘satdan kuchli og‘riq boshlab, u hammomda 1,6 kilogramm vazndagi qizaloqni dunyoga keltirdi. Kaylaning so‘zlariga ko‘ra, homiladorlik davrida hech qanday belgi sezilmagan va u farzand ko‘rishni rejalashtirmagan edi.
Tug‘ruqdan keyin eri yordam uchun yugurib chiqdi va festival qatnashchilari orasidan hamshira, pediatr hamda ginekologni topdi. Ular birinchi yordam ko‘rsatgach, ona va bola avval festivalning tibbiy markaziga, keyin esa Renodagi shifoxonaga olib ketildi.
Qizaloq vertolyotda, onasi esa avtomobilda yetkazildi. Ushbu voqea oilaga juda qiyin lahzalar bo‘lganini ular ta’kidlashdi.
Shifoxonadagi hamshiralar ham Kaylaga hazil tariqasida “tug‘ruq qilgan ayolga o‘xshamaysan” deb aytishgan. Festival tashkilotchilari esa Tompsonlar oilasini tabriklab, bayonot berdi.
Ular shamol, jazirama va qum bo‘ronlariga qaramay yangi hayot boshlangani festivalning asosiy qadriyatlari – hayot, aloqa, o‘zgarish va quvonchni ifodalashini ta’kidladi.

В Неваде на фестивале женщина неожиданно родила ребенка
На знаменитом фестивале «Burning Man» в пустыне Невада произошёл неожиданный случай. Об этом сообщил Zamin.uz.
Молодая семья в своём трейлере стала родителями, хотя женщина не знала о своей беременности. Участница фестиваля Кайла Томпсон рассказала, что 27 августа она осталась на ночь в трейлере с мужем.
Внезапно началась сильная боль, и она родила девочку весом 1,6 килограмма в ванной. По словам Кайлы, во время беременности не было никаких признаков, и она не планировала рожать ребёнка.
После родов муж побежал за помощью и среди участников фестиваля нашёл медсестру, педиатра и гинеколога. После оказания первой помощи мать и ребёнок были сначала доставлены в медицинский центр фестиваля, а затем в больницу в Рено.
Девочка была доставлена на вертолёте, а мать — на автомобиле. Семья отметила, что это были очень трудные моменты для них.
Медсёстры в больнице в шутку сказали Кайле, что она «не похожа на женщину, которая только что родила». Организаторы фестиваля поздравили семью Томпсон и сделали заявление.
Они подчеркнули, что несмотря на ветер, жару и песчаные бури, рождение новой жизни отражает основные ценности фестиваля — жизнь, связь, перемены и радость.