Nestlé kompaniyasi bosh direktori Loran Freyshe o‘z qo‘l ostidagi xodim bilan shaxsiy munosabatlari oshkor bo‘lgani sababli lavozimidan iste’fo berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda kompaniyaning rasmiy sayti orqali e’lon qilindi. Nestléning xulq-atvor kodeksiga ko‘ra, rahbar va xodim o‘rtasidagi bunday aloqalar qat’iyan taqiqlanadi.
Kompaniya rahbariyatining ta’kidlashicha, bu qaror Nestlé qadriyatlari va boshqaruv tamoyillariga muvofiq qabul qilingan. Loran Freyshedan bo‘shagan lavozimga Filipp Navratil tayinlandi.
U ilgari Nescafe va Nespresso brendlarining rivojlanishida muhim rol o‘ynagan va 2025 yil 1 yanvardan Nestlé Ijroiya kengashi a’zosi bo‘lgan. Iyul oyida Coldplay konsertida “kiss-camera” orqali yuzaga kelgan mojaro ham keng muhokamalarga sabab bo‘ldi.
Ushbu videoda kompaniyaning HR bo‘limi rahbari Kristin Kabot va IT mutaxassisi Endi Bayron turmush qurgan juftlik sifatida ko‘rsatildi. Videoning tarqalishi internetda katta shov-shuvga sabab bo‘ldi va ko‘plab memlar paydo bo‘ldi.
Bundan keyin Endi Bayron kompaniyadan ketgani e’lon qilindi. Kompaniya bayonotida rahbarlardan axloq va mas’uliyat me’yorlariga rioya qilishi talab etilgani, ammo so‘nggi vaqtlarda bu talablar buzilgani ta’kidlandi.
Bayrondan so‘ng Kristin Kabot ham lavozimini tark etdi. Shuningdek, kutilmaganda 54 yoshli aktrisa Gvinet Peltrou “Astronom” kompaniyasining vaqtinchalik vakili etib tayinlandi.
U bu haqda hazilomuz videorolik orqali ma’lum qilib, kompaniya faoliyatiga oid eng ko‘p so‘raladigan savollarga javob berdi. Jumladan, “Yo Xudo, nima bo‘ldi?” va “Sizning SMM jamoangiz bu vaziyatga qanday yondashadi?” kabi savollarga ham javob qaytardi.

Генеральный директор Nestlé ушёл в отставку по личным причинам
Генеральный директор компании Nestlé Лоран Фрейше подал в отставку из-за раскрытия личных отношений с подчинённым. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом было объявлено на официальном сайте компании. Согласно кодексу поведения Nestlé, такие отношения между руководителем и сотрудником строго запрещены.
По словам руководства компании, это решение принято в соответствии с ценностями и принципами управления Nestlé. На место Лорана Фрейше назначен Филипп Навратиль.
Ранее он играл важную роль в развитии брендов Nescafe и Nespresso и с 1 января 2025 года является членом Исполнительного совета Nestlé. В июле конфликт, возникший из-за «kiss-camera» на концерте Coldplay, также вызвал широкий резонанс.
В этом видео руководитель HR-отдела компании Кристин Кабо и IT-специалист Энди Байрон были показаны как супружеская пара. Распространение видео вызвало большой шум в интернете и появление множества мемов.
После этого было объявлено об уходе Энди Байрона из компании. В заявлении компании подчеркнули, что от руководителей требуется соблюдение норм этики и ответственности, однако в последнее время эти требования нарушались.
После Байрона с должности ушла и Кристин Кабо. Кроме того, неожиданно 54-летняя актриса Гвинет Пэлтроу была назначена временным представителем компании «Астроном».
Она сообщила об этом в шуточном видеоролике, ответив на самые часто задаваемые вопросы о деятельности компании. В том числе на вопросы «О Боже, что произошло?» и «Как ваша команда SMM будет реагировать на эту ситуацию?»