Buyuk Britaniya hukumati 16 yoshgacha bo‘lgan bolalarga kofeinni litrida 150 milligrammdan ortiq miqdorda o‘z ichiga olgan energetik ichimliklarni sotishni taqiqlash bo‘yicha yangi tashabbusni ilgari surdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hozirda ushbu masala yuzasidan maslahatlashuvlar davom etmoqda. Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, energetik ichimliklar bolalar uchun zararli bo‘lib, ularning uyqu tartibini buzadi, diqqatni jamlash qobiliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatadi va umumiy sog‘liq holatiga zarar yetkazadi.
Bundan tashqari, shakar miqdori yuqori bo‘lgan bunday ichimliklar ortiqcha vazn ortishi va semirish xavfini oshiradi. Sog‘liqni saqlash vaziri Ues Stritingning ta’kidlashicha, energetik ichimliklar bolalarning kundalik hayot sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Uyqusizlik, ruhiy charchoq va diqqatning tarqalishi ularning farovonligini pasaytiradi. Shu sababli, hukumat ushbu mahsulotlarni cheklash choralarini ko‘rmoqda.
Tadqiqotlarga ko‘ra, har kuni kamida 100 ming bola energetik ichimliklarni iste’mol qilmoqda, bu esa ularning o‘quv jarayoni va ruhiy holatiga salbiy ta’sir qilmoqda. Ta’lim vaziri Bridjit Fillipson bu tashabbusni bolalar salomatligini himoya qilish va ularni yomon odatlardan asrash yo‘lida muhim qadam sifatida baholadi.
Unga ko‘ra, taqiq orqali yoshlar sog‘lom turmush tarziga yo‘naltiriladi va kelajak avlodning farovonligi ta’minlanadi. Bu choralar mamlakatda sog‘lom va barkamol avlodni shakllantirishga xizmat qiladi.

Детям запрещается продавать крепкие энергетические напитки
Правительство Великобритании предложило новую инициативу по запрету продажи энергетических напитков, содержащих более 150 миллиграммов кофеина на литр, детям до 16 лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время продолжаются консультации по этому вопросу. Согласно официальным данным, энергетические напитки вредны для детей, нарушают их режим сна, негативно влияют на способность концентрироваться и наносят ущерб общему состоянию здоровья.
Кроме того, напитки с высоким содержанием сахара увеличивают риск набора лишнего веса и ожирения. Министр здравоохранения Уэс Стритинг подчеркнул, что энергетические напитки негативно сказываются на качестве повседневной жизни детей.
Бессонница, психическое утомление и рассеянность снижают их благополучие. По этой причине правительство предпринимает меры по ограничению этих продуктов.
Исследования показывают, что ежедневно не менее 100 тысяч детей потребляют энергетические напитки, что негативно влияет на их учебный процесс и психическое состояние. Министр образования Бриджит Филлипсон оценила эту инициативу как важный шаг в защите здоровья детей и предотвращении вредных привычек.
По её словам, запрет направит молодежь на здоровый образ жизни и обеспечит благополучие будущих поколений. Эти меры способствуют формированию здорового и полноценного поколения в стране.