Jeffri Epshteyn ishi bo‘yicha 33 ming hujjat ochiqlandi
Vakillar palatasining Nazorat va hukumat islohoti qo‘mitasi amerikalik moliyachi Jeffri Epshteyn ishi bo‘yicha 33 mingdan ortiq hujjatni oshkor qildi. Epshteyn bolalarga nisbatan zo‘ravonlik va jinsiy ekspluatatsiya qilganlikda ayblanmoqda.
Mazkur hujjatlar avgust oyida AQSH Adliya vazirligidan olingan. Hujjatlarni e’lon qilishda qurbonlarning shaxsiy hayoti va xavfsizligini himoya qilish maqsadida ayrim ma’lumotlar maxfiy qoldirildi.
Qo‘mita raisi, Kentukkidan saylangan respublikachi Jeyms Komer, barcha savollarga tezda javob topishga harakat qilishlarini ta’kidladi. Jeffri Epshteyn 2019 yil 6 iyulda Nyu-York huquq-tartibot organlari tomonidan hibsga olingan.
Prokuratura ma’lumotlariga ko‘ra, u 2002 yildan 2005 yilgacha Manxettendagi uyiga o‘nlab voyaga yetmagan qizlarni jalb qilgan. Ularning eng kichigi 14 yoshda bo‘lgan.
Tergov davomida Epshteyn nafaqat AQSHda, balki boshqa davlatlarda ham nufuzli shaxslar bilan yaqin aloqada bo‘lganligi aniqlangan. Uning do‘stlari orasida sobiq davlat rahbarlari, yirik biznesmenlar, siyosatchilar va shou-biznes vakillari borligi ma’lum bo‘ldi.
Biroq moliyachiga qarshi ish yakunlanmadi. 2019 yil 10 avgustda u qamoqxona kamerasida o‘z joniga qasd qilgani haqida rasmiy xabar berildi va unga nisbatan jinoiy ta’qiblar to‘xtatildi.
Jamoatchilik va jurnalistlar ushbu ish atrofida ko‘plab savollar ochiq qolayotganini qayd etmoqda. Jumladan, Epshteyn bilan bog‘liq nufuzli shaxslarning ismlari, ayrim maxfiy ma’lumotlar va uning sirli o‘limi hanuz keng muhokamalarga sabab bo‘lmoqda.

По делу Джеффри Эпштейна опубликовано 33 тысячи документов
Комитет по контролю и реформам правительства Палаты представителей обнародовал более 33 тысяч документов по делу американского финансиста Джеффри Эпштейна. Эпштейн обвиняется в насилии и сексуальной эксплуатации детей.
Эти документы были получены в августе от Министерства юстиции США. При публикации документов некоторые данные были засекречены с целью защиты личной жизни и безопасности жертв.
Председатель комитета, республиканец из Кентукки Джеймс Комер, подчеркнул, что они будут стараться быстро ответить на все вопросы. Джеффри Эпштейн был арестован правоохранительными органами Нью-Йорка 6 июля 2019 года.
По данным прокуратуры, с 2002 по 2005 год он привлекал десятки несовершеннолетних девушек в свой дом на Манхэттене. Самой младшей из них было 14 лет.
В ходе расследования выяснилось, что Эпштейн поддерживал близкие связи не только в США, но и в других странах с влиятельными лицами. Среди его друзей оказались бывшие главы государств, крупные бизнесмены, политики и представители шоу-бизнеса.
Однако дело против финансиста не было завершено. 10 августа 2019 года официально сообщили, что он покончил с собой в камере тюрьмы, и уголовное преследование в отношении него было прекращено.
Общественность и журналисты отмечают, что вокруг этого дела остается много открытых вопросов. В частности, имена влиятельных лиц, связанных с Эпштейном, некоторые секретные данные и его загадочная смерть продолжают вызывать широкие обсуждения.