Tramp Putinning urushni to‘xtatish qarorini kutmoqda
AQSH prezidenti Donald Tramp Ukrainadagi urushni to‘xtatish bo‘yicha Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan muloqot va hamkorlik davom etmasa, Vashington tomonidan Moskvaga qarshi yangi choralar ko‘rilishi mumkinligini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu bayonot 3 sentyabr kuni Oval kabinetda Polsha prezidenti Karol Navrotskiy bilan uchrashuvdan so‘ng berildi. Prezident nutqidan parcha Oq uyning rasmiy ijtimoiy tarmoq sahifasida e’lon qilindi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, Putin uning pozitsiyasini yaxshi biladi va oxir-oqibat qaror qabul qilishi kerak. Qaror qanday bo‘lishidan qat’iy nazar, uni qabul qilish yoki rad etish mumkin.
Agar rad etilsa, natijalar yaqin orada ko‘rinib qoladi. Shu bilan birga, hozircha Rossiyaga aniq talablar yoki murojaatlar yuborilmagan.
Matbuot vakillaridan biri Trampdan prezidentlik faoliyati davomida Moskvaga nisbatan keskin choralar ko‘rilmasligi haqida savol berdi. Tramp esa Hindistonga qarshi joriy etilgan ikkilamchi sanksiyalar hisobga olinmayotganini aytdi.
Unga ko‘ra, bu sanksiyalar Rossiyaga yuzlab milliard dollar zarar yetkazgan. Prezident hozirgacha ikkinchi va uchinchi bosqich choralarini qo‘llamaganini ta’kidladi.
Avvalroq Tramp Rossiya rahbarining hafsalasi chalg‘iganini bildirgan, ammo bu norozilik sababini ochiqlamagan edi. Shuningdek, u Oq uydagi brifingda agar Ukrainadagi nizoda oldinga siljish bo‘lmasa, AQSH boshqa yo‘nalishni tanlashi mumkinligini aytgan.
Prezident voqealar rivojini diqqat bilan kuzatib borayotganini va Ukrainadagi mojaro bo‘yicha qiziqarli ma’lumotlarni yaqin kunlarda e’lon qilishi mumkinligini ta’kidlagan.

Трамп ожидает решения Путина о прекращении войны
Президент США Дональд Трамп заявил, что если диалог и сотрудничество с президентом России Владимиром Путиным по прекращению войны в Украине не продолжатся, Вашингтон может принять новые меры против Москвы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление было сделано 3 сентября после встречи с президентом Польши Каролем Навроцким в Овальном кабинете. Отрывок из речи президента был опубликован на официальной странице Белого дома в социальных сетях.
По словам Трампа, Путин хорошо знает его позицию и в конечном итоге должен принять решение. Независимо от того, каким будет решение, его можно принять или отвергнуть.
Если оно будет отвергнуто, результаты вскоре станут очевидны. При этом пока что России не были направлены конкретные требования или обращения.
Один из представителей прессы спросил Трампа, не будут ли в ходе его президентства приниматься жесткие меры против Москвы. Трамп ответил, что не учитываются вторичные санкции, введённые против Индии.
По его словам, эти санкции нанесли России ущерб в сотни миллиардов долларов. Президент подчеркнул, что пока не применял меры второго и третьего этапов.
Ранее Трамп отмечал, что российский лидер расстроен, но не раскрывал причины этого недовольства. Также на брифинге в Белом доме он заявил, что если в конфликте на Украине не будет прогресса, США могут выбрать другой путь.
Президент подчеркнул, что внимательно следит за развитием событий и может в ближайшие дни опубликовать интересную информацию по конфликту в Украине.