Rossiyada 7 sentyabrda to‘liq oy tutulishi bo‘ladi
Bu haqda “TASS” agentligi Moskva planetariyasi uslubiy ta’minot bo‘limi rahbari Lyudmila Koshmanning ma’lumotiga tayangan holda xabar berdi. Astronomlarning ma’lumotlariga ko‘ra, oy tutulishi Moskva vaqti bilan soat 18:28 dan 23:55 gacha davom etadi.
Koshmanning so‘zlariga ko‘ra, bu tabiiy hodisa Rossiyaning bulutsiz hududlaridan aniq ko‘rinadi. Fizika-matematika fanlari doktori Sergey Bogachev “Ogoh bo‘ling, Moskva” Telegram-kanalida oddiy ko‘z bilan ham oy tutulishini bemalol ko‘rish mumkinligini ta’kidladi.
Shuning uchun ushbu hodisani kuzatish uchun maxsus uskuna talab qilinmaydi. Oy tutulishi tabiiy va noyob astronomik voqea hisoblanadi, u ko‘plab odamlar uchun qiziqarli manzara bo‘lib xizmat qiladi.
Shu bois, 7 sentyabrda Rossiya aholisi bu hodisani yorqin va ravshan ko‘rish imkoniyatiga ega bo‘ladi.

В России 7 сентября будет полное лунное затмение
Об этом агентство «ТАСС» сообщило со ссылкой на руководителя методического отдела Московского планетария Людмилу Кошман. По данным астрономов, лунное затмение продлится с 18:28 до 23:55 по московскому времени.
По словам Кошман, это природное явление будет хорошо видно с безоблачных территорий России. Доктор физико-математических наук Сергей Богачёв в Telegram-канале «Осторожно, Москва» подчеркнул, что лунное затмение можно легко наблюдать невооружённым глазом.
Поэтому для наблюдения этого явления не требуется специальное оборудование. Лунное затмение является природным и уникальным астрономическим событием, которое представляет интерес для многих людей.