Rossiya, Belarus va Vengriya muzokaraga rozi emas
Dunyo bo‘ylab istalgan davlat Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy va Rossiya rahbari Vladimir Putin o‘rtasidagi muzokaralar uchun maydon bo‘lishi mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Biroq, Ukraina tomoni mutlaqo rozi bo‘lmaydigan uchta davlat mavjud. Ukraina prezidenti devoni rahbarining maslahatchisi Mixail Podolyak Novini.LIVE nashriga bergan eksklyuziv intervyusida shuni ta’kidladi.
Uning fikricha, Rossiya, Belarus va Vengriya hech qanday sharoitda bunday sammitga mezbonlik qila olmaydi. Chunki bu davlatlardagi uchrashuv Ukraina uchun zararli va hech qanday foyda keltirmaydi.
Podolyakning so‘zlariga ko‘ra, muzokaralar o‘tadigan joyning o‘zi eng muhim emas. Dunyoning har qanday davlati bunday uchrashuvga qarshi chiqmasligi mumkin, chunki muzokaralar ikki yoki uch tomonlama bo‘lishi qat’iy talab emas.
Biroq, Moskva, Minsk yoki Budapeshtda takliflar bo‘lsa, ularni jiddiy qabul qilish shart emas. Ukraina uchun eng asosiy masala sammitning o‘tkazilish joyi emas, balki uning natijasi va qanday sharoitlarda o‘tishi hisoblanadi.

Россия, Беларусь и Венгрия не согласны на переговоры
Любая страна мира может стать площадкой для переговоров между президентом Украины Владимиром Зеленским и лидером России Владимиром Путиным. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако есть три страны, с которыми украинская сторона категорически не согласна. Об этом в эксклюзивном интервью изданию Novini.LIVE заявил советник главы офиса президента Украины Михаил Подоляк.
По его мнению, Россия, Беларусь и Венгрия ни при каких условиях не могут быть хозяевами такого саммита. Потому что встреча в этих странах будет вредна для Украины и не принесёт никакой пользы.
По словам Подоляка, само место проведения переговоров не является самым важным. Любая страна мира может не возражать против такой встречи, поскольку переговоры не обязательно должны быть двух- или трёхсторонними.
Однако если поступят предложения провести их в Москве, Минске или Будапеште, их не стоит воспринимать всерьёз. Для Украины главным вопросом является не место проведения саммита, а его результат и условия проведения.