Buyuk Britaniya mudofaa vaziri Jon Xili Kiyevga tashrifi davomida muzlatilgan Rossiya aktivlaridan foydalanib, Ukrainaga harbiy yordam ko‘rsatishni ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
3 sentyabr kuni Britaniya vaziri Rossiya Federatsiyasidan musodara qilingan mablag‘lar 1 milliard funt sterlingdan ortiq miqdorda qurol-aslaha va boshqa harbiy yordamlarni sotib olishga sarflanganini ta’kidladi. Ushbu mablag‘lar yordamida Ukraina yuz minglab artilleriya o‘q-dorilari, yuzlab zenit-raketa tizimlari, qurollar uchun ehtiyot qismlar olishi mumkin bo‘ldi.
Shuningdek, texnika va harbiy transport vositalariga texnik xizmat ko‘rsatish hamda ta’mirlash bo‘yicha yangi shartnomalar tuzildi. So‘nggi 50 kun ichida Ukraina Buyuk Britaniyadan 4,7 million o‘q-dorilar, 60 ming artilleriya o‘qlari, raketalar va raketa tizimlari, 2,5 mingdan ortiq dronlar, 200 dan ortiq elektron urush tizimlari, 100 dan ortiq yengil qurol, 30 ta harbiy mashina va havo mudofaasiga oid qo‘shimcha jihozlar oldi.
Bu yordamlar Ukrainaning mudofaa salohiyatini oshirishga katta hissa qo‘shmoqda. Buyuk Britaniya hukumati saytining ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu harakatlar mamlakatlar o‘rtasidagi harbiy hamkorlikni mustahkamlash va Ukraina xavfsizligini ta’minlashga qaratilgan.

Великобритания помогла Украине за счет российских активов
Министр обороны Великобритании Джон Хили во время визита в Киев объявил о предоставлении военной помощи Украине с использованием замороженных российских активов. Об этом сообщает Zamin.uz.
3 сентября британский министр подчеркнул, что средства, конфискованные у Российской Федерации, на сумму более 1 миллиарда фунтов стерлингов были потрачены на закупку оружия и другой военной помощи. Благодаря этим средствам Украина смогла получить сотни тысяч артиллерийских снарядов, сотни зенитно-ракетных систем и запасные части для оружия.
Кроме того, были заключены новые контракты на техническое обслуживание и ремонт техники и военного транспорта. За последние 50 дней Украина получила от Великобритании 4,7 миллиона боеприпасов, 60 тысяч артиллерийских снарядов, ракеты и ракетные системы, более 2,5 тысяч дронов, свыше 200 систем радиоэлектронной борьбы, более 100 единиц легкого оружия, 30 военных машин и дополнительное оборудование для противовоздушной обороны.
Эта помощь в значительной мере способствует укреплению обороноспособности Украины. Согласно информации на сайте правительства Великобритании, эти действия направлены на укрепление военного сотрудничества между странами и обеспечение безопасности Украины.