2025 yilning eng ommabop so‘zlari e’lon qilindi
Mutaxassislar 2025 yil davomida jamoatchilik kayfiyati va asosiy yo‘nalishlarini ifodalovchi 40 ta muhim so‘zni aniqladilar. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu so‘zlar ijtimoiy tarmoqlarda keng tarqalgan iboralar qatoridan tanlab olindi. “Labubu” so‘zi gumanitar sohada yetakchi deb topildi.
Shuningdek, “imon”, “AI”, “muhabbat”, “vatanparvarlik”, “muzokaralar”, “g‘alaba”, “qidiruv”, “qadriyatlar” va “senzura” kabi atamalar ham ro‘yxatga kiritildi. Qiziqarli jihati shundaki, “qing‘irmoq” so‘zi ko‘p yillar davomida ro‘yxatdan tushmay kelmoqda va bu yil ham o‘z o‘rnini saqlab qolmoqda.
Yoshlar tilida keng qo‘llaniladigan argon so‘zlar orasida “toksik” (zaharli shaxs), “filday” (kuch va ulug‘vorlik ramzi), “porlayver” (memdan olingan, ilhomlantiruvchi ibora), “sigma” (mustaqil va kuchli yolg‘iz odam), “pikmi” (o‘zini majburlab yoqtirishga urinayotganlar belgisi), “svaga” (zo‘r) kabi so‘zlar ajralib turadi. Shuningdek, internet memlari “okak” va “bombardiro timsoh” ham e’tiborga molik.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, “AI” so‘zi ayniqsa mashhur bo‘lib, sun’iy intellektning hayotimizga qanchalik chuqur kirib kelganini ko‘rsatadi. Bu so‘z yilning eng ommabop atamalaridan biri sifatida diqqat markazida turibdi.
Umuman olganda, tanlangan so‘zlar jamoatchilik fikri va zamonaviy tendensiyalarni aniq aks ettiradi.

Объявлены самые популярные слова 2025 года
Эксперты определили 40 важных слов, отражающих настроение общества и основные направления в течение 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти слова были отобраны из широко распространённых выражений в социальных сетях. Слово «Labubu» признано ведущим в гуманитарной сфере.
Также в список вошли такие термины, как «иман», «AI», «любовь», «патриотизм», «переговоры», «победа», «поиск», «ценности» и «цензура». Интересно, что слово «qing‘irmoq» уже много лет не покидает список и в этом году сохраняет свои позиции.
Среди жаргонных слов, широко используемых молодёжью, выделяются «токсик» (вредный человек), «филдай» (символ силы и величия), «порляйвер» (вдохновляющая фраза из мема), «сигма» (независимый и сильный одиночка), «пикми» (признак тех, кто пытается заставить себя нравиться), «свага» (круто). Также заслуживают внимания интернет-мемы «окак» и «бомбардиро тимсох».
По словам специалистов, слово «AI» особенно популярно и показывает, насколько глубоко искусственный интеллект вошёл в нашу жизнь. Это слово находится в центре внимания как одно из самых популярных терминов года.