Rossiya Konstantinovkaga yana zarba berdi, o‘limlar bor
3 sentyabr kuni tongdan keyin Rossiya qo‘shinlari Donetsk viloyatining Konstantinovka shahriga navbatdagi zarbani berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Rasmiy ma’lumotlarga ko‘ra, kamida to‘qqiz kishi halok bo‘ldi, yana yetti nafar fuqaro turli darajada jarohatlandi. Bu haqda Ukrinform xabar berdi.
Viloyat harbiy ma’muriyati rahbari Vadim Filashkinning so‘zlariga ko‘ra, ertalab shahar stvolli artilleriyadan o‘qqa tutildi. Natijada 44 yoshdan 74 yoshgacha bo‘lgan sakkiz kishi vafot etdi, olti kishi yaralandi.
Zarba natijasida ikki ko‘p qavatli uy, bir xususiy turar joy, do‘kon, savdo markazi va bozordagi beshta pavilon zarar ko‘rdi. Shuningdek, dushman ikki marta fuqarolik avtomobillarini FPV dronlari orqali nishonga oldi.
Bu hujumlarda 36 yoshli ayol halok bo‘ldi, yana bir kishi tan jarohati oldi. Viloyat prokuraturasi ma’lumotiga ko‘ra, qurbonlar uylarida, ko‘chada va do‘kon ichida bo‘lgan paytda zarba berilgan.
Tergov ishlari davom etmoqda, zarar baholash ishlari olib borilmoqda. Vadim Filashkin tinch aholiga qarshi bunday hujumlarning qasddan va maqsadli taktika ekanligini ta’kidladi.
U odamlarni o‘zlarini va yaqinlarini asrashga, imkon qadar tezroq evakuatsiya qilishga chaqirdi. Bu murojaat Telegram orqali e’lon qilindi.
Shuningdek, rasmiy ma’lumotlar yangilanishi mumkinligi eslatib o‘tildi. 4 sentyabr kuni Konstantinovkadagi shifoxona va yaqin Ilinovka qishlog‘iga havo bombalari tashlangani natijasida yana ikki fuqaro halok bo‘lgani haqida alohida xabar berildi.

Россия снова нанесла удар по Константиновке, есть погибшие
3 сентября после утра российские войска нанесли очередной удар по городу Константиновка Донецкой области. Об этом сообщил Zamin.uz.
По официальным данным, по меньшей мере девять человек погибли, еще семь граждан получили ранения различной степени тяжести. Об этом сообщает Укринформ.
По словам главы военной администрации области Вадима Филашкина, утром город обстреляли из ствольной артиллерии. В результате погибли восемь человек в возрасте от 44 до 74 лет, шесть человек получили ранения.
В результате удара были повреждены два многоэтажных дома, один частный жилой дом, магазин, торговый центр и пять павильонов на рынке. Также враг дважды целился по гражданским автомобилям с помощью FPV-дронов.
В этих атаках погибла 36-летняя женщина, еще один человек получил телесные повреждения. По данным областной прокуратуры, удары наносились, когда жертвы находились в домах, на улице и внутри магазина.
Следственные действия продолжаются, проводится оценка ущерба. Вадим Филашкин подчеркнул, что такие атаки против мирного населения являются преднамеренной и целенаправленной тактикой.
Он призвал людей защищать себя и своих близких, эвакуироваться как можно скорее. Это обращение было опубликовано в Telegram.
Также было отмечено, что официальные данные могут обновляться. 4 сентября было отдельно сообщено о гибели еще двух граждан в результате сброса авиационных бомб на больницу в Константиновке и близлежащую деревню Ильиновка.