Tramp Putin bilan yaqin orada gaplashmoqchi
AQSH prezidenti Donald Tramp yaqin kelajakda Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan muloqot qilish niyatida ekanligini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
5-sentyabr kuni Oq uyda bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Tramp bu borada tayyorligini bildirgan va avval ham samarali suhbatlar bo‘lganini ta’kidlagan. Shu bilan birga, Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskov Kremlda hozircha ikki davlat rahbarlari o‘rtasida telefon orqali muloqot tashkil etish bo‘yicha aniq reja yo‘qligini ma’lum qildi.
U zarurat tug‘ilsa, bunday suhbat qisqa muddatda uyushtirilishi mumkinligini qayd etdi. Avvalroq, Tramp Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiy va «ko‘ngillilar koalitsiyasi» vakillari bilan telefon orqali muloqot qilgan edi.
Bu suhbat Ukraina rahbarining Parijga safari chog‘ida amalga oshirilgan va unda Kiyev uchun xavfsizlik kafolatlari muhokama qilingan. Reuters axborot agentligining xabar berishicha, bir soat davom etgan suhbatda Tramp Yevropa yetakchilarini Rossiya neftini sotib olishni to‘xtatishga chaqirgan.
Shuningdek, u Xitoyning Rossiyaning Ukrainadagi harbiy harakatlariga moliyaviy yordam berayotgani haqida gapirib, Pekinga iqtisodiy bosim o‘tkazish zarurligini ta’kidlagan. Mazkur bayonotlar global siyosat maydonida yangi qarama-qarshiliklar va tashabbuslar yuzaga kelishiga sabab bo‘lishi mumkinligi aytilmoqda.

Трамп собирается скоро поговорить с Путиным
Президент США Дональд Трамп заявил о своем намерении в ближайшем будущем провести переговоры с президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщает Zamin.uz.
5 сентября на пресс-конференции в Белом доме Трамп выразил готовность к этому и подчеркнул, что ранее уже были эффективные разговоры. В то же время пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил, что в Кремле пока нет конкретных планов по организации телефонного разговора между главами двух государств.
Он отметил, что при необходимости такой разговор может быть организован в короткие сроки. Ранее Трамп уже общался по телефону с президентом Украины Владимиром Зеленским и представителями «коалиции добровольцев».
Этот разговор состоялся во время визита украинского лидера в Париж, на котором обсуждались гарантии безопасности для Киева. По информации агентства Reuters, в ходе часового разговора Трамп призвал европейских лидеров прекратить закупки российской нефти.
Кроме того, он говорил о финансовой поддержке Китая военных действий России в Украине и подчеркнул необходимость оказания экономического давления на Пекин. Отмечается, что эти заявления могут привести к новым противостояниям и инициативам на мировой политической арене.