Indoneziyada noroziliklar va xalqaro yordam kuchaymoqda
Indoneziyada hayot qimmatligi va ijtimoiy tengsizlikka qarshi norozilik namoyishlari davom etmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Vaziyat Gojek kompaniyasining yetkazib beruvchisi politsiya mashinasi urib yuborishi natijasida halok bo‘lgach yanada keskinlashdi. Bu hodisa jamiyatda katta shov-shuv uyg‘otdi va noroziliklar kuchaydi.
Noroziliklarga javoban, qo‘shni davlatlar fuqarolari indoneziyalik haydovchilarga yordam berish maqsadida ovqat buyurtma qilishni boshladilar. Ular Grab va Gojek ilovalari orqali kuryerlarga taom yuborib, uni o‘zlari olib ketish yoki boshqalar bilan bo‘lishishni so‘ramoqda.
Malayziya, Singapur, Filippin va Tailand fuqarolari bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlab, indoneziyaliklar bilan birdamlik ko‘rsatishning samarali yo‘li deb hisoblamoqda. Indoneziyalik haydovchilar esa bunday yordam uchun chuqur minnatdorlik bildirmoqda va chet eldan kelayotgan buyurtmalar ularning og‘ir vaziyatini yengillashtirishda muhim ahamiyatga ega ekanini ta’kidlamoqda.

В Индонезии усиливаются протесты и международная помощь
В Индонезии продолжаются протесты против роста стоимости жизни и социальной несправедливости. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ситуация обострилась после того, как курьер компании Gojek погиб в результате наезда полицейской машины. Этот инцидент вызвал большой резонанс в обществе и усилил протесты.
В ответ на протесты граждане соседних стран начали заказывать еду для индонезийских водителей, чтобы поддержать их. Они отправляют еду курьерам через приложения Grab и Gojek, прося либо забрать её самим, либо поделиться с другими.
Граждане Малайзии, Сингапура, Филиппин и Таиланда поддерживают эту инициативу и считают её эффективным способом проявления солидарности с индонезийцами. Индонезийские водители выражают глубокую благодарность за такую помощь и подчёркивают, что заказы из-за рубежа имеют важное значение для облегчения их тяжёлого положения.