Pokistonda suv toshqinlari 884 kishini o‘ldirdi
So‘nggi ikki oy ichida Pokistonda yuzaga kelgan yirik suv toshqinlari mamlakat aholisi uchun katta falokat va azob keltirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Xalqaro Qizil Xoch va Qizil Yarim Oy Jamiyatlari Federatsiyasining Pokiston bo‘yicha vakili Farid Abdulqodir Ayvarning ma’lum qilishicha, ushbu tabiiy ofat natijasida 884 kishi halok bo‘ldi, minglab odamlar jarohatlandi. Ayvar BMTning Jenevadagi vakolatxonasida o‘tgan haftada bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida Pokiston iyun oyidan buyon tarixdagi eng kuchli musson yomg‘irlarini boshdan kechirayotganini ta’kidladi.
Mamlakatning deyarli barcha hududlari, xususan Sind, Panjob va Baluçistonda suv toshqinlari keng ko‘lamda yuz berdi, ko‘chkilar sodir bo‘ldi va ko‘plab binolar vayron bo‘ldi. 5 sentyabr holatiga ko‘ra, 884 kishi halok bo‘lgan, minglab odamlar jarohatlangan va bir milliondan ortiq aholi xavfsiz joylarga ko‘chirilgan.
Bu musson yomg‘irlarining tabiat va inson hayotiga qanchalik katta ta’sir ko‘rsatishini ko‘rsatadi. Taxminan 9363 xonadon qisman yoki to‘liq vayron bo‘lib, jabrlangan hududlarda millionlab odamlar toza ichimlik suvi, oziq-ovqat va tibbiy yordamdan mahrum qolgan.
Shu sababli xalqaro hamjamiyatning tezkor yordam ko‘rsatishi va evakuatsiya ishlarini jadallashtirishi zarur. Hozirda ko‘plab xayriya tashkilotlari va davlat idoralari jabrlanganlarga tez yordam berish uchun faol ish olib bormoqda.
Ularning ko‘magi bilan jabrlanganlarning hayotini saqlash va to‘liq tiklanish jarayonini ta’minlash imkoniyati mavjud.

Наводнения в Пакистане унесли жизни 884 человек
За последние два месяца крупные наводнения в Пакистане принесли стране огромные бедствия и страдания. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам представителя Международной федерации обществ Красного Креста и Красного Полумесяца по Пакистану Фарида Абдулкадира Айвара, в результате этого природного бедствия погибло 884 человека, тысячи получили ранения. Айвар отметил на пресс-конференции, прошедшей на прошлой неделе в офисе ООН в Женеве, что с июня Пакистан переживает самые сильные муссонные дожди в своей истории.
Почти все регионы страны, в частности Синд, Пенджаб и Белуджистан, пострадали от масштабных наводнений, произошли оползни, разрушено множество зданий. По состоянию на 5 сентября погибло 884 человека, тысячи ранены, более миллиона человек эвакуированы в безопасные места.
Это показывает, насколько сильно муссонные дожди влияют на природу и жизнь людей. Около 9363 домов частично или полностью разрушены, миллионы людей в пострадавших районах остались без чистой питьевой воды, продовольствия и медицинской помощи.
Поэтому необходимо срочно оказать международную помощь и ускорить эвакуационные работы. В настоящее время многие благотворительные организации и государственные учреждения активно работают, чтобы быстро помочь пострадавшим.