Kanadada 51 yillik yo‘qolgan hamyon topildi
Hamyon ichida 1974 yilda berilgan talabalik guvohnomasi, haydovchilik guvohnomasi, ijtimoiy sug‘urta kartasi, oila va do‘stlarning eski suratlari hamda 35 sentlik xokkey chiptasi saqlangan edi. Hujjatlarda yozilgan ism orqali egasi Tom Shopf aniqlangan.
Maktab tarbiyachisi Lorna Makkuinning aytishicha, bunday tarixiy topilmani ko‘rish juda qiziqarli bo‘lgan. Ular hamyon egasini topib, uni qaytarishni istashgan, chunki 50 yildan so‘ng ham bu odam bundan xursand bo‘ladi, degan fikrda bo‘lganlar.
Ijtimoiy tarmoqlar orqali Shopf bilan bog‘lanishgan. U dastlab bu holat hazildek tuyulgani, lekin keyin haqiqat ekanini tushunganini aytgan.
Hamyonda uning bolaligi o‘tgan uyining suratlari ham bo‘lgan. Shopfning so‘zlariga ko‘ra, 1960 yilda qurilgan o‘sha uyda onasi hali ham yashaydi va suratni ko‘rganlarida birga kulishgan.
Shopfning ta’kidlashicha, hamyon devorga qanday tushib qolgani haqida ham ma’lumot bor. U yoshligida hojatxonaga kirayotib hamyonini tushirib yuborgan.
Boshqasi pulni olib, qolgan hujjat va suratlarni kafel ortiga yashirib qo‘ygan ko‘rinadi. Ushbu voqea ko‘plarga o‘tmish va shaxsiy tarixlarni qadrlash haqida o‘ylashga sabab bo‘ldi.

В Канаде найден потерянный кошелек, пропавший 51 год назад
Во время ремонтных работ в школе провинции Онтарио рабочие нашли кошелек, пропавший 51 год назад, за стеной. Об этом сообщает газета The Hamilton Spectator.
В кошельке хранились студенческий билет 1974 года, водительское удостоверение, карта социального страхования, старые фотографии семьи и друзей, а также хоккейный билет стоимостью 35 центов. По имени, указанному в документах, был установлен владелец — Том Шопф.
По словам воспитательницы школы Лорны Маккуин, было очень интересно увидеть такую историческую находку. Они хотели найти владельца кошелька и вернуть его, так как считали, что даже спустя 50 лет этот человек будет рад этому.
Через социальные сети связались с Шопфом. Он сначала подумал, что это шутка, но потом понял, что это правда.
В кошельке также были фотографии дома, в котором он провел детство. По словам Шопфа, его мать до сих пор живет в доме, построенном в 1960 году, и когда они увидели фотографии, вместе посмеялись.
Шопф отметил, что есть информация о том, как кошелек оказался за стеной. В детстве он уронил кошелек, заходя в туалет.
Похоже, кто-то взял деньги, а оставшиеся документы и фотографии спрятал за кафелем. Этот случай заставил многих задуматься о ценности прошлого и личной истории.