Yevropa Ittifoqi Google kompaniyasini internet-reklama sohasida o‘zining ustun mavqeidan noto‘g‘ri foydalangani uchun 2,95 milliard yevro miqdorida jarimaga tortdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda BBC xabar berdi. Yevropa Komissiyasining ma’lumotlariga ko‘ra, Google onlayn reklama joylashtirishda o‘z mahsulotlari va xizmatlariga ustunlik berib, raqobatga qarshi qonunlarni buzgan.
Natijada raqobatchilar jiddiy zarar ko‘rgan va Yevropa Ittifoqi rasmiylari kompaniyaga bu siyosatni to‘xtatishni buyurgan. Shuningdek, Google jarimani to‘lashga majbur qilindi, bu miqdor taxminan 3,5 milliard AQSH dollariga teng.
Kompaniya vakillari BBCga bergan bayonotida qarorni noto‘g‘ri deb hisoblashlarini bildirgan va apellyatsiya berishni rejalashtirayotganliklarini ma’lum qilgan. Ular ushbu masalani qonun doirasida qayta ko‘rib chiqishga intilmoqda.
AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp esa Yevropa Komissiyasining qaroriga o‘zining ijtimoiy tarmog‘ida keskin munosabat bildirdi. Tramp amerikalik soliq to‘lovchilar bunday jarimani qabul qilmasligini ta’kidladi.
Shuningdek, u Yevropa tomoniga qarshi javob choralarini ko‘rishini, jumladan savdo tariflarini joriy etishni rejalashtirayotganini bildirdi. Bu holat xalqaro internet bozori va raqobat muhitida yangi ziddiyatlarni yuzaga keltirishi mumkin.
Yevropa Ittifoqi va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi bu kelishmovchilik global iqtisodiyot va texnologiya sohasiga ta’sir ko‘rsatishi ehtimoldan xoli emas.

Европейский союз оштрафовал Google на миллиард
Европейский союз оштрафовал компанию Google на сумму 2,95 миллиарда евро за злоупотребление своим доминирующим положением в сфере интернет-рекламы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает BBC. По данным Европейской комиссии, Google предоставлял преимущество своим продуктам и услугам при размещении онлайн-рекламы, нарушая антимонопольное законодательство.
В результате конкуренты понесли серьезные убытки, и официальные лица Европейского союза потребовали от компании прекратить такую политику. Кроме того, Google был обязана выплатить штраф, который составляет примерно 3,5 миллиарда долларов США.
Представители компании в заявлении для BBC выразили мнение, что решение является ошибочным, и сообщили о планах подать апелляцию. Они стремятся пересмотреть этот вопрос в рамках закона.
Бывший президент США Дональд Трамп резко отреагировал на решение Европейской комиссии в своей социальной сети. Трамп подчеркнул, что американские налогоплательщики не примут такой штраф.
Кроме того, он сообщил о планах принять ответные меры против Европы, включая введение торговых тарифов. Эта ситуация может вызвать новые конфликты на международном интернет-рынке и в конкурентной среде.
Разногласия между Европейским союзом и Соединёнными Штатами могут оказать влияние на глобальную экономику и сферу технологий.