Germaniyada Jupiter superkompyuteri ishga tushirildi
Germaniyaning Yulix shahrida Jupiter nomli ekzaflops superkompyuteri ishga tushirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu superkompyuter Nvidia kompaniyasining zamonaviy protsessorlari asosida yaratilgan bo‘lib, yuqori texnologik innovatsiyalarni o‘z ichiga oladi. Jupiter bir soniyada kvintillionlab matematik hisoblashlarni amalga oshira oladi va uning hisoblash quvvati taxminan o‘n million oddiy noutbukning umumiy samaradorligiga teng.
Loyihani rivojlantirishda Fransiyaning Atos IT guruhi hamda Germaniyaning ParTec kompaniyasi faol ishtirok etdi. Ochiq marosimda Germaniya kansleri Fridrix Mers bu superkompyuter Yevropaga sun’iy intellekt va yuqori texnologiyalar sohasida AQSH va Xitoy bilan raqobatda ustunlikni saqlab qolishda yordam berishini ta’kidladi.
Jupiter superkompyuteri faqat hisoblash kuchi uchun emas, balki biotexnologiya, iqlim tadqiqotlari, murakkab modellashtirish va boshqa ko‘plab fan sohalarida keng qo‘llanilishi ko‘zda tutilgan. Bu orqali Yevropa xorijiy raqamli xizmatlarga bog‘liqligini kamaytirib, mustaqil raqamli infratuzilmani rivojlantirish imkoniga ega bo‘ladi.
Texnologik nuqtai nazardan, Jupiter superkompyuteri Yevropada sun’iy intellekt loyihalariga yangi imkoniyatlar yaratdi. U yuqori qudratli hisoblashlar yordamida iqlim o‘zgarishlarini aniq prognoz qilish, biotexnologik tadqiqotlarda murakkab modellarni ishlab chiqish va ilm-fan sohalarida innovatsiyalarni rivojlantirishda muhim ahamiyatga ega.
Ekspertlarning fikricha, Germaniyada ishga tushirilgan bu superkompyuter Yevropa ilmiy hamjamiyati va iqtisodiy sektori uchun strategik ahamiyatga ega. Ushbu yirik texnologik loyiha Yevropa mamlakatlariga yuqori qudratli hisoblash imkoniyatlarini taqdim etib, yangi ilmiy va innovatsion loyihalarni ilgari surishda muhim qadam bo‘ladi.

В Германии запущен суперкомпьютер Jupiter
В городе Юлих в Германии был запущен экзафлопсный суперкомпьютер под названием Jupiter. Об этом сообщил Zamin.uz.
Этот суперкомпьютер создан на основе современных процессоров компании Nvidia и включает в себя высокотехнологичные инновации. Jupiter способен выполнять квинтиллионы математических вычислений в секунду, а его вычислительная мощность примерно равна общей производительности десяти миллионов обычных ноутбуков.
В развитии проекта активное участие приняли французская IT-группа Atos и немецкая компания ParTec. На открытии канцлер Германии Фридрих Мерс подчеркнул, что этот суперкомпьютер поможет Европе сохранить преимущество в конкуренции с США и Китаем в области искусственного интеллекта и высоких технологий.
Суперкомпьютер Jupiter предназначен не только для вычислительной мощности, но и для широкого применения в биотехнологиях, климатических исследованиях, сложном моделировании и многих других научных областях. Это позволит Европе снизить зависимость от иностранных цифровых услуг и развивать независимую цифровую инфраструктуру.
С технологической точки зрения, суперкомпьютер Jupiter открыл новые возможности для проектов искусственного интеллекта в Европе. С его помощью можно точно прогнозировать изменения климата, разрабатывать сложные модели в биотехнологических исследованиях и способствовать развитию инноваций в науке.
По мнению экспертов, запущенный в Германии суперкомпьютер имеет стратегическое значение для европейского научного сообщества и экономического сектора. Этот крупный технологический проект предоставит европейским странам возможности высокопроизводительных вычислений и станет важным шагом в продвижении новых научных и инновационных проектов.