Portugaliyadan Vladivostokkacha velosipedda sayohat qilgan fransuz sayohatchisi Sofian Sehili Rossiyada hibsga olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda fransuz nashri Le Monde o‘z manbalariga tayangan holda xabar berdi. Ma’lumotlarga ko‘ra, u Yevroosiyoni velosipedda eng tez kesib o‘tish bo‘yicha jahon rekordini yangilashga urinayotgan edi, biroq chegarani noqonuniy kesib o‘tganlikda ayblanmoqda.
44 yoshli Sofian Sehili hujjatli filmlar muallifi hisoblanadi. U 2012 yildan beri faoliyatini velosportga yo‘naltirgan va shu vaqt ichida qariyb yigirma mashaqqatli poygada ishtirok etgan.
Ulardan o‘n birida g‘alaba qozongan. Shu jumladan, Kanadadan Meksikaga qadar bo‘lgan 4500 kilometr uzunlikdagi Tour Divide musobaqasida ham qatnashgan.
Sehili bu yil o‘z maqsadini ijtimoiy tarmoqlarda e’lon qilgan edi. U 2017 yilda nemis velosportchisi Yonas Deyxman tomonidan o‘rnatilgan Yevroosiyoni eng tez bosib o‘tish rekordini yangilashni rejalashtirgan.
Sayohat 2025 yil 1 iyulda Portugaliyaning Roka burnidan boshlanib, Vladivostokkacha 64 kun, ikki soat va yigirma olti daqiqada yetib borgan. Biroq uning safar yo‘li turli qiyinchiliklarga duch keldi.
Sehili iyul oxirida Gruziya orqali Chechenistonga kirib, Rossiya chegarasini kesib o‘tgan. Keyinchalik u Astraxan viloyati orqali Rossiyani tark etib, Qozog‘iston, Tojikiston va Mo‘g‘uliston hududlaridan o‘tgan.
Keyingi manzili Xitoy bo‘lib, u yerda safarini vaqtincha to‘xtatgan. Sayohatchining so‘zlariga ko‘ra, Xitoy-Rossiya chegarasida Rossiya bojxonachilari tomonidan to‘xtatilgan.
Bu haqda u 2 sentyabr kuni Instagramdagi hikoyasida ma’lum qilgan. Ammo uning keyingi taqdiri haqida aniq ma’lumotlar mavjud emas.
Le Monde nashrining xabar berishicha, Sehili sayohatini oxirgi bosqichda yakunlay olmagani uchun chuqur afsusda. U yozishicha, marra yaqinlashganida muvaffaqiyatsizlikka uchrash yurakni ezadi.
Endi unga rekordni yangilash uchun yana bir urinish yoki to‘xtash haqida o‘ylash uchun o‘n oy vaqt berilgan. Shu bilan birga, bu urinish umrbod muvaffaqiyatsizlik bilan yakunlanishi ham mumkinligini ta’kidlagan.

Во Франции арестован французский велогонщик Софьян
Французский путешественник Софьян Сехили, который совершил велосипедное путешествие от Португалии до Владивостока, был арестован в России. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом французское издание Le Monde сообщило со ссылкой на свои источники. По данным, он пытался установить мировой рекорд по самому быстрому пересечению Евроазии на велосипеде, однако обвиняется в незаконном пересечении границы.
44-летний Софьян Сехили является автором документальных фильмов. С 2012 года он посвятил себя велоспорту и за это время принял участие почти в двадцати сложных гонках.
Из них он выиграл одиннадцать. В том числе участвовал в гонке Tour Divide протяжённостью 4500 километров от Канады до Мексики.
В этом году Сехили объявил о своей цели в социальных сетях. Он планировал побить рекорд по самому быстрому пересечению Евроазии, установленный в 2017 году немецким велогонщиком Йонасом Дейхманом.
Путешествие началось 1 июля 2025 года с мыса Рока в Португалии и длилось 64 дня, две часа и двадцать шесть минут до Владивостока. Однако его путь столкнулся с различными трудностями.
В конце июля Сехили пересёк российскую границу через Чечню, пройдя через Грузию. Позже он покинул Россию через Астраханскую область, проехал через Казахстан, Таджикистан и Монголию.
Следующим пунктом назначения был Китай, где он временно приостановил своё путешествие. По словам путешественника, на границе между Китаем и Россией его остановили российские таможенники.
Об этом он сообщил 2 сентября в своей истории в Instagram. Однако точной информации о его дальнейшей судьбе нет.
По сообщению издания Le Monde, Сехили глубоко сожалеет, что не смог завершить путешествие на последнем этапе. Он пишет, что приближение к финишу и неудача разбивают сердце.
Теперь ему дали десять месяцев, чтобы подумать о новой попытке побить рекорд или о прекращении попыток. При этом он отметил, что эта попытка может закончиться неудачей навсегда.