Hindistonda chiqindilar evaziga ovqat olish tizimi kengaymoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ambikapur shahrida ochilgan “Chiqindi kafe” loyihasi aholining hayot tarzi va shahar muhitini sezilarli darajada o‘zgartirmoqda. Ushbu kafe mehmonlardan pul talab qilmaydi, balki ular olib kelgan plastik chiqindilar evaziga to‘liq ovqat yoki nonushta taqdim etiladi.
Bu tashabbus shahardagi plastik chiqindilarni kamaytirishga va kam ta’minlangan fuqarolarni qo‘llab-quvvatlashga xizmat qiladi. Loyihaning qoidalari oddiy: bir kilogramm plastik chiqindi olib kelgan kishi guruch, sabzavot, karri, dal, roti, salat va tuzlamadan iborat tushlik oladi.
Yarim kilogramm plastik evaziga esa nonushta beriladi. Bu tizim nafaqat bepul ovqat manbai, balki aholining chiqindilarni yig‘ishga bo‘lgan qiziqishini oshiradi.
2019 yilda ishga tushirilgan “Chiqindi kafe” shahar hokimiyati tomonidan moliyalashtiriladi. Shu vaqt ichida 23 tonnadan ortiq plastik chiqindi yig‘ilib, samarali qayta ishlangan.
2019 yilda shaharda yiliga 5,4 tonna plastik chiqindi poligonga yuborilgan bo‘lsa, 2024 yilda bu ko‘rsatkich 2 tonnagacha kamaygan. Natijada Ambikapur Hindistonning eng toza shaharlaridan biriga aylangan.
Hatto 16 gektarlik chiqindi poligoni yopilib, uning o‘rnida park tashkil etilgan. Shuningdek, shaharda har kuni 480 nafar ayol eshikma-eshik yurib chiqindilarni yig‘ib, oyiga 8-10 ming rupiy maosh oladi.
20 ta maxsus markazda chiqindilar 60 turga ajratilib, plastik yo‘l qurilishi yoki qayta ishlovchi korxonalarga yuboriladi. Nam chiqindilar kompost qilinadi, qolgan qismi esa sement zavodlarida yoqilg‘i sifatida foydalaniladi.
Ambikapur tajribasi boshqa shaharlarda ham qo‘llanilmoqda. Masalan, G‘arbiy Bengaldagi Siliguri shahrida plastik evaziga ovqat beriladi.
Telanganadagi Mulugu shahrida bir kilogramm plastik uchun bir kilogramm guruch, Karnatakaning Mysuru shahrida esa 500 gramm plastik evaziga nonushta taqdim etiladi. Uttar-Pradeshda plastik chiqindilar evaziga ayollar uchun gigiyenik vositalar tarqatilmoqda.
Hatto Kambodjada ham shunday dastur amalga oshirilmoqda. Mutaxassislar fikricha, bunday tashabbuslar dunyoda yillik ishlab chiqarilayotgan 400 million tonna plastik chiqindilarning zararini kamaytirishda muhim o‘rin tutadi, chunki hozirda plastik chiqindilarning atigi 9 foizi qayta ishlanadi.
O‘zbekistonda ham chiqindi muammosi dolzarb hisoblanadi. Faqat Toshkent shahrida yiliga 1,5 million tonnadan ortiq maishiy chiqindi yig‘iladi.
Mutaxassislar Ambikapur tajribasi singari loyihalar mamlakatimizda joriy etilsa, ekologik holat yaxshilanishi va aholi chiqindilarni saralashga o‘rganishi mumkinligini ta’kidlamoqda.

В Индии расширяется система бесплатного питания в обмен на мусор
Открытый в городе Амбикапур проект «Кафе отходов» значительно меняет образ жизни населения и городскую среду. Это кафе не требует оплаты от посетителей, вместо этого им предоставляется полноценный обед или завтрак в обмен на принесённые пластиковые отходы.
Эта инициатива направлена на сокращение пластиковых отходов в городе и поддержку малообеспеченных граждан. Правила проекта просты: тот, кто приносит один килограмм пластиковых отходов, получает обед, состоящий из риса, овощей, карри, дал, роти, салата и солений.
За полкилограмма пластика предоставляется завтрак. Эта система является не только источником бесплатного питания, но и повышает интерес населения к сбору отходов.
«Кафе отходов», запущенное в 2019 году, финансируется городской администрацией. За это время было собрано и эффективно переработано более 23 тонн пластиковых отходов.
Если в 2019 году в городе на полигон отправлялось 5,4 тонны пластиковых отходов в год, то в 2024 году этот показатель снизился до 2 тонн. В результате Амбикапур стал одним из самых чистых городов Индии.
Даже 16 гектаров полигона для отходов было закрыто, а на его месте создан парк. Кроме того, в городе ежедневно 480 женщин обходят дома, собирая отходы, и получают зарплату в размере 8-10 тысяч рупий в месяц.
В 20 специальных центрах отходы сортируются на 60 видов и отправляются на строительство дорог из пластика или на перерабатывающие предприятия. Влажные отходы компостируются, а остальная часть используется в цементных заводах в качестве топлива.
Опыт Амбикапура применяется и в других городах. Например, в Силигури в Западной Бенгалии еда предоставляется в обмен на пластик.
В городе Мулугу в Телангане за один килограмм пластика дают один килограмм риса, а в Мысуре в Карнатаке за 500 граммов пластика предоставляется завтрак. В Уттар-Прадеше женщинам раздают гигиенические средства в обмен на пластиковые отходы.
Даже в Камбодже реализуются подобные программы. По мнению специалистов, такие инициативы играют важную роль в снижении вреда от 400 миллионов тонн пластиковых отходов, производимых ежегодно в мире, поскольку в настоящее время перерабатывается лишь 9 процентов пластиковых отходов.
В Узбекистане проблема отходов также является актуальной. Только в Ташкенте ежегодно собирается более 1,5 миллиона тонн бытовых отходов.
Специалисты отмечают, что если в нашей стране будут внедрены проекты, подобные опыту Амбикапура, это может улучшить экологическую ситуацию и приучить население к сортировке отходов.