Zong‘uldakda bir millionlik yaxta cho‘kib ketdi
Istanbulda qurilgan va qiymati taxminan bir million dollar bo‘lgan “Dolce Vento” nomli hashamatli yaxta suvga tushirilgach, atigi 15 daqiqa ichida muvozanatini yo‘qotib, cho‘kib ketdi. Bu haqda Fox News axborot agentligi xabar berdi.
26 metr uzunlikdagi yaxta yangi egasiga topshirilgach, sinov maqsadida dengizga chiqarilgan. Biroq, suvga tushirilganidan so‘ng tez orada kemaning muvozanati buzilib, u yon tomonga ag‘darilib, cho‘kish jarayoni boshlangan.
Hodisa paytida yaxtada kapitan va ikki nafar ekipaj a’zosi bo‘lgan. Vaziyat og‘irlashganda ular suvga sakrab, qirg‘oqqa chiqishga muvaffaq bo‘lgan.
Ushbu sinov ba’zan og‘ir sharoitlarni yuzaga keltirishi mumkin, ammo bu safar hech kim jarohat olmagan. Voqea guvohlari hodisani tasvirga olib, ijtimoiy tarmoqlarda tarqatishgan.
Turkiya qirg‘oq qo‘riqlash xizmati va port xodimlari tezkorlik bilan hodisa joyiga yetib borib, xavfsizlik choralarini ko‘rishgan. Hodisa sabablarini aniqlash uchun tekshiruv olib borilmoqda.

В Зонгулдаке затонул миллионный яхта
Роскошная яхта под названием «Dolce Vento», построенная в Стамбуле и стоимостью примерно один миллион долларов, затонула всего через 15 минут после спуска на воду, потеряв равновесие. Об этом сообщило информационное агентство Fox News.
Яхта длиной 26 метров была передана новому владельцу и выведена на море для испытаний. Однако вскоре после спуска на воду судно потеряло равновесие, перевернулось на бок и начался процесс затопления.
Во время инцидента на яхте находились капитан и два члена экипажа. Когда ситуация ухудшилась, они прыгнули в воду и смогли добраться до берега.
Такие испытания иногда могут создавать сложные условия, но на этот раз никто не пострадал. Свидетели происшествия сняли инцидент на видео и распространили его в социальных сетях.
Турецкая береговая охрана и портовые работники оперативно прибыли на место происшествия и приняли меры безопасности. Проводится расследование для выяснения причин инцидента.