Buyuk Britaniyada olti oyoqli mushuk tug‘ildi
Buyuk Britaniyada Mono ismli mushuk dunyoga kelib, o‘zining noodatiy tuzilishi bilan odamlarni hayratga solmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mushuk olti oyoqqa ega bo‘lib, bu holat veterinarlar orasida kam uchraydigan embrion rivojlanishidagi o‘zgarishlar bilan bog‘liq deb hisoblanadi. Mutaxassislar buni “homila so‘rilishi” deb atashadi.
Bu jarayonda egizaklardan biri rivojlanishni to‘xtatib, ikkinchisining tanasiga qisman birikib qoladi. Mono mushugining qornida paydo bo‘lgan ikki qo‘shimcha oyoq aynan shu sababdan yuzaga kelgan.
Norvich shahridagi klinikadagi veterinarlar ma’lumotiga ko‘ra, ortiqcha oyoqlar ichki a’zolar bilan bog‘lanmagan va faqat teriga yopishgan. Shu bois ular hayvonning sog‘lig‘iga zarar yetkazmaydi.
Zarurat tug‘ilganda, kelajakda jarrohlik yo‘li bilan olib tashlash mumkin. Hozirgi kunda Mono o‘zini yaxshi his qilmoqda, odatdagidek ovqatlanadi va muammosiz harakat qiladi.
Mono egasi mushukka aralashmaslik tarafdori bo‘lib, ortiqcha oyoqlarni olib tashlash niyatida emas. U shunday dedi: “Mono allaqachon mahalliy yulduzga aylangan.
Biz uni qanday bo‘lsa, shunday sevamiz.” Ushbu voqea hayvonlardagi noodatiy holatlar va ularning sog‘lig‘ini qanday saqlash mumkinligi haqida qiziqarli misol bo‘lib xizmat qiladi.

В Великобритании родился шестиногий кот
В Великобритании родился кот по имени Моно, который удивляет людей своей необычной структурой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот кот имеет шесть лап, и это состояние считается редким среди ветеринаров, связанным с изменениями в эмбриональном развитии. Специалисты называют это «поглощением эмбриона».
В этом процессе один из близнецов прекращает развитие и частично сращивается с телом второго. Две дополнительные лапы, появившиеся на животе кота Моно, возникли именно по этой причине.
По данным ветеринаров клиники в городе Норвич, лишние лапы не связаны с внутренними органами и прикреплены только к коже. Поэтому они не вредят здоровью животного.
При необходимости в будущем их можно будет удалить хирургическим путем. В настоящее время Моно чувствует себя хорошо, ест как обычно и двигается без проблем.
Владелец Моно выступает за то, чтобы не вмешиваться в судьбу кота и не планирует удалять лишние лапы. Он сказал: «Моно уже стал местной звездой.
Мы любим его таким, какой он есть». Этот случай служит интересным примером необычных состояний у животных и того, как можно сохранять их здоровье.