Qozog‘istonda 2025-yil aholi o‘sishi sekinlashdi
2025-yilning yanvar-iyul oylarida Qozog‘iston aholisi 124,5 ming nafarga yoki 0,61 foizga o‘sdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Shu bilan mamlakat aholisining umumiy soni 1-avgust holatiga ko‘ra 20 million 407,8 ming kishiga yetdi, deb ma’lum qildi Qozog‘iston Milliy statistika qo‘mitasi. Aholi o‘sish sur’ati avvalgi yillarga nisbatan sekinlashgani qayd etildi.
Shuningdek, mamlakat hududlarining yarmidan ko‘pi migratsiya oqimlari sabab aholi sonining kamayishi kuzatilmoqda. Respublikada o‘sish darajasi o‘rtachadan yuqori bo‘lgan beshta hudud aniqlangan: Ostona shahri (3,92 foiz), Chimkent shahri (1,99 foiz), Olmaota shahri (1,46 foiz), Olmaota viloyati (1,34 foiz) va Mang‘istau viloyati (1,11 foiz).
Bundan tashqari, Aqtobe, Atirau, Oqmola va Qizilo‘rda viloyatlarida ham aholi soni o‘sdi, ammo ular respublika o‘rtachasidan past ko‘rsatkichga ega bo‘ldi. Qolgan hududlarda aholi kamayishi kuzatilmoqda.
Eng katta kamayish Shimoliy Qozog‘iston, Abay va Ulitau viloyatlarida ro‘y berdi. Shimoliy va Sharqiy Qozog‘iston viloyatlarida tug‘ilish ko‘rsatkichlari o‘lim darajasidan past bo‘lib, tabiiy kamayish yuz berdi.
Boshqa hududlarda esa tabiiy aholi o‘sishi saqlanib qolmoqda. Migratsiya ko‘rsatkichlari faqat beshta hududda ijobiy bo‘ldi.
Ular orasida uchta yirik shahar – Ostona, Olmaota va Chimkent – hamda Olmaota va Mang‘istau viloyatlari mavjud. Bu hududlarda kelayotganlar ketayotganlardan ko‘p bo‘ldi.
Boshqa hududlarda esa ketayotganlar soni kelayotganlardan oshib ketdi. Shahar aholisi yanvar-iyul oylarida 1,2 foizga o‘sib, 12 million 926 ming kishiga yetdi.
Qishloq aholisi esa 0,38 foizga kamayib, 7 million 482 ming kishini tashkil qildi. Natijada shaharliklar ulushi 63,3 foizga, qishloq aholisi esa 36,7 foizga yetdi.
Shuningdek, 2025-yil 1-iyul holatiga ko‘ra, Tojikiston aholisi 10,6 milliondan oshgan. Yanvar-iyun oylarida 116,2 ming yangi tug‘ilgan chaqaloq va 17,2 ming nafar vafot etgan fuqaro qayd etildi.

В Казахстане в 2025 году замедлился рост населения
В январе-июле 2025 года население Казахстана увеличилось на 124,5 тысячи человек или на 0,61 процента. Об этом сообщает Zamin.uz.
Таким образом, по состоянию на 1 августа численность населения страны достигла 20 миллионов 407,8 тысячи человек, сообщили в Национальном статистическом комитете Казахстана. Отмечено замедление темпов роста населения по сравнению с предыдущими годами.
Кроме того, в более чем половине регионов страны наблюдается сокращение численности населения из-за миграционных потоков. В республике выявлено пять регионов с уровнем роста выше среднего: город Астана (3,92 процента), город Шымкент (1,99 процента), город Алматы (1,46 процента), Алматинская область (1,34 процента) и Мангистауская область (1,11 процента).
Кроме того, в Актюбинской, Атырауской, Акмолинской и Кызылординской областях также наблюдается рост численности населения, однако показатели там ниже среднереспубликанских. В остальных регионах отмечается сокращение населения.
Наибольшее сокращение произошло в Северо-Казахстанской, Абайской и Улытауской областях. В Северо- и Восточно-Казахстанских областях уровень рождаемости ниже уровня смертности, что привело к естественной убыли населения.
В других регионах сохраняется естественный прирост населения. Показатели миграции были положительными только в пяти регионах.
Среди них три крупных города – Астана, Алматы и Шымкент – а также Алматинская и Мангистауская области. В этих регионах число прибывающих превысило число убывающих.
В остальных регионах число убывающих превысило число прибывающих. Численность городского населения в январе-июле выросла на 1,2 процента и достигла 12 миллионов 926 тысяч человек.
Численность сельского населения сократилась на 0,38 процента и составила 7 миллионов 482 тысячи человек. В результате доля городского населения достигла 63,3 процента, а сельского – 36,7 процента.
Кроме того, по состоянию на 1 июля 2025 года население Таджикистана превысило 10,6 миллиона человек. В январе-июне было зарегистрировано 116,2 тысячи новорожденных и 17,2 тысячи умерших граждан.