Brayan Huper 27 yil qamoqdan so‘ng oqlandi
1998-yilda qotillikda ayblanib qamalgan Brayan Huper sud qarori bilan to‘liq oqlandi va 27 yil qamoqda o‘tirgandan so‘ng ozodlikka chiqdi, deb xabar berdi NBC News. Huperga qarshi ayblov 77 yoshli Enn Praznyakning o‘limi bilan bog‘liq jinoyat ishi asosida qo‘yilgan edi.
Bu ayblov asosan Chalaka Yang ismli ayolning ko‘rsatmalariga tayangan holda sudda ko‘rib chiqilgan. Keyinchalik Chalaka Yang jinoyatni o‘z zimmasiga olganini ochiq tan oldi.
Shuningdek, Huperga qarshi guvohlik bergan qamoqxona mahbuslari ham avvalgi bayonotlaridan voz kechdi. Bu holatlar haqiqatning yuzaga chiqishiga xizmat qildi.
Sudning yangi qarori bilan Brayan Huper 27 yil davomida qamalganidan so‘ng oqlanib, oilasi bilan qayta uchrashdi. Bu voqea nafaqat uning shaxsiy hayoti uchun, balki adolat tizimi uchun ham katta ahamiyat kasb etdi.
Prokuror Meri Moriarti bayonotida: «Biz janob Huperning ozod bo‘lishidan chin dildan xursandmiz va bu adolatsizlikda prokuratura idorasining roli uchun uzr so‘raymiz», deb ta’kidladi. Huperning taqdiri huquqiy adolat va sabrning kuchiga bo‘lgan ishonchni yana bir bor mustahkamladi.
27 yil davomida soxta ayblov bilan qamalib, nihoyat ozodlikka chiqqani nafaqat uning oilasi, balki butun jamoatchilik uchun katta quvonch bo‘ldi. Ushbu voqea xalqaro miqyosda inson huquqlari va adolatning ustunligini ko‘rsatadigan muhim tarixiy hodisa sifatida e’tirof etildi.

Брайан Хупер оправдан после 27 лет заключения
В 1998 году Брайан Хупер был обвинён в убийстве, но по решению суда полностью оправдан и освобождён после 27 лет заключения, сообщает NBC News. Обвинение против Хупера было выдвинуто в связи с делом о смерти 77-летней Энн Празняк.
Это обвинение в основном рассматривалось в суде на основании показаний женщины по имени Чалака Янг. Позже Чалака Янг открыто призналась в совершении преступления.
Кроме того, заключённые, которые давали показания против Хупера, также отказались от своих прежних заявлений. Эти обстоятельства способствовали установлению истины.
По новому решению суда Брайан Хупер был оправдан после 27 лет заключения и воссоединился с семьёй. Это событие имеет большое значение не только для его личной жизни, но и для системы правосудия.
Прокурор Мэри Мориарти в заявлении подчеркнула: «Мы искренне рады освобождению господина Хупера и приносим извинения за роль прокуратуры в этой несправедливости». Судьба Хупера вновь укрепила веру в силу правосудия и терпения.
Освобождение после 27 лет заключения по ложному обвинению стало большой радостью не только для его семьи, но и для всего общества. Это событие признано важным историческим фактом, демонстрирующим приоритет прав человека и справедливости на международном уровне.