Amerika Qo‘shma Shtatlarining noimmigratsion viza olish tartibida o‘zgarishlar joriy etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
AQSH Davlat departamenti tomonidan e’lon qilingan yangi qoidalarga muvofiq, ariza beruvchilar endi suhbat uchun o‘z mamlakati yoki doimiy yashash joyidagi AQSH elchixonasi yoki konsulligiga murojaat qilishlari lozim. Oldin ariza beruvchilar istalgan mamlakatdagi vakolatxonaga murojaat qilishi mumkin edi.
Yangi tartib hududiy tamoyil asosida ishlaydi va shu bilan navbatlar, qabul kvotalari hamda hujjatlarni tekshirish jarayonlarini yaxshilashga qaratilgan. Masalan, AQSH Rossiyada immigratsion viza berishni vaqtincha to‘xtatgani bois, rossiyalik ariza beruvchilar Ostona va Varshava shaharlaridagi elchixona yoki konsulliklarga murojaat qilishlari kerak.
Shuningdek, Belarus va Ukraina fuqarolari ham AQSH vizasi uchun boshqa mamlakatlardagi vakolatxonalarga murojaat qilishlari lozim bo‘ladi. Bu chora qabul jarayonini samaraliroq va xavfsizroq qilishga xizmat qiladi.
Ariza berish joyi, sanalar va talablar har bir vakolatxonada farq qilishi mumkinligi e’tibordan chetda qolmasligi zarur. Yangi tartibning amaliy ahamiyati shundaki, ariza beruvchilar suhbatni faqat o‘z yashash joyiga yaqin vakolatxonada belgilashlari kerak.
Shuningdek, hujjatlar ro‘yxatini oldindan tekshirib, sayohat rejasini qabul kuniga moslashtirish tavsiya etiladi. Ba’zi holatlarda yashash joyi, ish yoki ta’lim bilan bog‘liq qo‘shimcha hujjatlar talab qilinishi mumkin.
Xulosa qilib aytganda, yangi qoidalar ariza berish jarayonini "yashash joyi – qabul punkti" tamoyili asosida tartibga soladi. Shu sababli, ariza beruvchilar o‘z mamlakati yoki istiqomat qilayotgan davlatdagi AQSH vakolatxonasining rasmiy saytida berilgan ko‘rsatmalarni diqqat bilan o‘qib chiqib, suhbat kunlarini oldindan bron qilishlari kerak.
Bu esa hujjatlarni qabul qilish jarayonining tez va samarali o‘tishini ta’minlaydi hamda kechikishlarning oldini oladi.

Заявления на визу США принимаются только по месту жительства
В процедуре получения неиммиграционной визы Соединённых Штатов Америки введены изменения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новым правилам, опубликованным Государственным департаментом США, заявители теперь должны обращаться в посольство или консульство США в своей стране или по месту постоянного проживания для прохождения собеседования. Ранее заявители могли обращаться в представительства в любой стране.
Новый порядок работает на основе территориального принципа и направлен на улучшение очередей, квот на приём и процесса проверки документов. Например, поскольку США временно приостановили выдачу иммиграционных виз в России, российские заявители должны обращаться в посольства или консульства в Астане и Варшаве.
Кроме того, граждане Беларуси и Украины также должны обращаться в представительства США в других странах для получения визы. Эта мера направлена на повышение эффективности и безопасности процесса приёма заявлений.
Важно учитывать, что место подачи заявления, даты и требования могут различаться в каждом представительстве. Практическая значимость нового порядка заключается в том, что заявители должны назначать собеседование только в представительстве, ближайшем к месту их проживания.
Также рекомендуется заранее проверить список необходимых документов и согласовать план поездки с датой приёма. В некоторых случаях могут потребоваться дополнительные документы, связанные с местом проживания, работой или учёбой.
В заключение, новые правила упорядочивают процесс подачи заявлений на основе принципа «место жительства – пункт приёма». Поэтому заявителям следует внимательно ознакомиться с инструкциями на официальном сайте посольства США в своей стране или стране проживания и заранее бронировать даты собеседований.