Tramp Putinning Ukraina bilan muzokarasiga tayyorligi haqida
AQSH prezidenti Donald Tramp 2022-yil fevral oyida Rossiyaning Ukraina hududiga boshlagan keng ko‘lamli harbiy bosqini ortidan amalga oshirilgan yirik dron va raketa hujumlari sababli Ukrainadagi urush holatidan norozi ekanligini bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Oq uy rahbari 7 sentyabr kuni Endryus aviabazasida jurnalistlar bilan suhbatda “U yerda yuz berayotgan voqealar meni qoniqtirmayapti” dedi. U urushni hal qilishga ishonchi borligini ta’kidladi, ammo hozirgi jarayonlardan mamnun emasligini aytdi.
Tramp, shuningdek, yaqin kunlarda Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qilish niyatida ekanligini ma’lum qildi. U 5 sentyabrda Oq uyda bo‘lib o‘tgan brifingda ham Putinning suhbatga tayyorligi haqida gapirganini bildirgan.
Bundan tashqari, Amerika prezidenti Rossiyaga qarshi yangi sanksiyalarni kuchaytirishga tayyorligini ham ma’lum qildi. AQSH moliya vaziri Skott Bessentning fikricha, Qo‘shma Shtatlar va Yevropa Ittifoqining iqtisodiy bosimi Putinni Ukraina bilan tinchlik muzokaralarini boshlashga majbur qilishi mumkin.
Shu tariqa, Vashingtonning so‘nggi bayonotlari Ukraina atrofidagi vaziyatning xalqaro siyosatdagi muhim mavzu bo‘lib qolayotganini ko‘rsatmoqda.

Трамп о готовности Путина к переговорам с Украиной
Президент США Дональд Трамп выразил недовольство ситуацией с войной в Украине после масштабных ударов дронов и ракет, начатых Россией в феврале 2022 года на территории Украины. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава Белого дома 7 сентября в авиабазе Эндрюс в беседе с журналистами заявил: «То, что происходит там, меня не устраивает». Он подчеркнул, что верит в разрешение конфликта, но не доволен текущим ходом событий.
Трамп также сообщил о намерении в ближайшие дни провести телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным. На брифинге в Белом доме 5 сентября он также упомянул о готовности Путина к диалогу.
Кроме того, президент США заявил о готовности усилить новые санкции против России. По мнению министра финансов США Скотта Бессента, экономическое давление со стороны Соединённых Штатов и Европейского союза может заставить Путина начать мирные переговоры с Украиной.
Таким образом, последние заявления Вашингтона показывают, что ситуация вокруг Украины остаётся важной темой в международной политике.