To‘rt kun davomida Eronga don, yog‘och va boshqa turdagi yuklarni olib ketayotgan Eronning yigirma kemasi Rossiya portlarida hech qanday izoh berilmasdan portlarni tark etishga ruxsat ololmayapti. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ozod Eron Telegram-kanalining manbalariga ko‘ra, Rossiya rasmiylari kemalarning chiqishiga "yuk hujjatlari to‘liq emas" degan sabab bilan chek qo‘ygan. Bu holat Eron eksportchilari va kema egalari o‘rtasida tushunmovchilik va muammolarni keltirib chiqarmoqda.
Hozirda portlarda turli tovarlarni tashishga tayyorlangan kemalar harakatlanmayapti, bu esa Tehron va Moskva o‘rtasidagi savdo aloqalariga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Eronlik kema egalari va importchilar port xodimlari bilan muzokaralar olib borib, zarur hujjatlarni to‘ldirishga harakat qilmoqda.
Ushbu voqea xalqaro savdo va transport jarayonlarida rasmiy hujjatlarning muhimligini yana bir bor isbotlamoqda. Eron kemalari portlardagi hibs holati bartaraf etilguncha yuk tashishda kechikishlar yuzaga kelishi kutilmoqda.

Иранские корабли не получают разрешение покинуть российские порты
В течение четырех дней двадцать иранских судов, перевозящих зерно, древесину и другие виды грузов, не могут покинуть российские порты без каких-либо объяснений. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Telegram-канала Ozod Eron, российские официальные лица запретили выход судов, ссылаясь на «неполные грузовые документы». Эта ситуация вызывает недоразумения и проблемы между иранскими экспортерами и владельцами судов.
В настоящее время суда, готовые перевозить различные товары, не двигаются в портах, что негативно сказывается на торговых связях между Тегераном и Москвой. Владельцы иранских судов и импортеры ведут переговоры с портовыми сотрудниками, пытаясь оформить необходимые документы.
Этот инцидент вновь подтверждает важность официальных документов в международной торговле и транспортных процессах. Ожидается, что задержки в перевозках будут продолжаться до тех пор, пока не будет устранено задержание иранских судов в портах.