Rossiya osmonida qonli oy tutilishi sodir bo‘ladi
Rossiya osmonida noyob astronomik hodisa – qonli oy tutilishi kuzatiladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hodisa Moskva vaqti bilan soat 21:12 da eng yuqori nuqtasiga yetadi va aynan shu paytda Oy butunlay qorong‘ulikka burkanadi. Mutaxassislarning ta’kidlashicha, shunday to‘liq tutilishni keyingi etti yil ichida yana ko‘rish imkoni bo‘lmaydi.
Moskva Planetariysi ma’lumotiga ko‘ra, qonli oy deb atalishining sababi shundaki, Oy Yer soyasidan o‘tib, asta-sekin yorqinligini yo‘qotadi va qizg‘ish tus oladi. Bu hodisa nafaqat Rossiya hududida, balki Avstraliya, Hindiston va Markaziy Osiyo mamlakatlarida ham kuzatiladi.
Shuningdek, uning ayrim bosqichlari Yevropa, Sharqiy Osiyo, Afrika va Yangi Zelandiyada ko‘rinadi. Ammo Janubiy va Shimoliy Amerika aholisi bu tutilishni ko‘ra olmaydi.
Astronomlarning tushuntirishicha, Oy to‘liq tutilgan paytda Yer Quyosh va Oy o‘rtasida joylashadi. Bu jarayonda Yer atmosferasi ulkan linza vazifasini bajaradi.
U orqali o‘tgan yorug‘likning qisqa to‘lqinlari – ko‘k va yashil ranglar yutiladi, asosan qizil nurlar esa Oyni o‘ziga xos qonga o‘xshash rang bilan yoritadi. Ushbu hodisa tabiiy va noyob astronomik voqea sifatida katta qiziqish uyg‘otadi.

В небе России произойдет кровавое лунное затмение
В небе России наблюдается редкое астрономическое явление – кровавое лунное затмение. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это явление достигнет своей максимальной точки в 21:12 по московскому времени, и именно в этот момент Луна полностью погрузится в темноту. По словам специалистов, такое полное затмение не удастся увидеть снова в течение следующих семи лет.
По данным Московского планетария, причина, по которой его называют кровавой Луной, заключается в том, что Луна проходит через тень Земли, постепенно теряя яркость и приобретая красноватый оттенок. Это явление наблюдается не только на территории России, но и в Австралии, Индии и странах Центральной Азии.
Кроме того, некоторые стадии затмения будут видны в Европе, Восточной Азии, Африке и Новой Зеландии. Однако жители Южной и Северной Америки не смогут увидеть это затмение.
По объяснению астрономов, во время полного лунного затмения Земля располагается между Солнцем и Луной. В этом процессе атмосфера Земли выполняет роль огромной линзы.
Коротковолновый свет, проходящий через нее — синие и зеленые цвета — поглощается, а в основном красные лучи освещают Луну особым кровавым оттенком. Это явление вызывает большой интерес как естественное и уникальное астрономическое событие.