G‘azoda ocharchilik xavfi kuchaymoqda, yordam yetarli emas
Birlashgan Millatlar Tashkiloti G‘azoda ocharchilik xavfi ortib borayotganini ogohlantirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tashkilot oziq-ovqat yetkazib berish imkoniyatlarini sentyabr oxirigacha kengaytirish zarurligini ta’kidladi. Hozirda yuz minglab odamlar ochlik xavfi ostida turibdi.
Isroil o‘tgan hafta 1900 dan ortiq yuk mashinalari yordam yetkazilganini ma’lum qildi. Biroq xalqaro tashkilotlar bu ko‘lam yetarli emasligini bildirmoqda.
Shu bilan birga, Isroil armiyasi G‘azo shahrida yangi hujumlarni davom ettirib, baland binolarni bombardimon qildi. Mahalliy manbalarning xabar berishicha, so‘nggi hujumlarda kamida 14 kishi halok bo‘lgan.
Qurbonlar orasida maktab binosida panoh topgan tinch aholilar ham bor. Isroil ushbu binolardan Hamas harakati foydalanayotganini iddao qilmoqda.
Isroilda urushga qarshi noroziliklar kuchaymoqda. Minglab odamlar garovdagilarni ozod qilish va janglarni to‘xtatishni talab qilib namoyish o‘tkazmoqda.

В Газе усиливается угроза голода, помощь недостаточна
Организация Объединённых Наций предупредила о растущей угрозе голода в Газе. Об этом сообщает Zamin.uz.
Организация подчеркнула необходимость расширения возможностей поставок продовольствия до конца сентября. В настоящее время сотни тысяч людей находятся под угрозой голода.
Израиль на прошлой неделе сообщил о доставке помощи более чем 1900 грузовиками. Однако международные организации заявляют, что этого объёма недостаточно.
В то же время армия Израиля продолжает новые атаки в городе Газа, бомбардируя высотные здания. По сообщениям местных источников, в последних атаках погибло не менее 14 человек.
Среди жертв есть мирные жители, укрывавшиеся в школьном здании. Израиль утверждает, что эти здания используются движением Хамас.
В Израиле усиливаются протесты против войны. Тысячи людей проводят демонстрации, требуя освобождения заложников и прекращения боевых действий.
Министр иностранных дел Дании призвал Израиль прекратить войну и обратиться к политическому решению.