Tailand Oliy sudi sobiq bosh vazir Taksin Shinavatraga bir yil qamoq jazosini o‘tashi haqida qaror qabul qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Sud uning 2023-yilda sog‘lig‘iga ko‘ra kasalxonaga o‘tkazilishi noqonuniy ekanligini aniqladi. Taksin ilgari sakkiz yilga qamoq jazosiga hukm qilingan, biroq keyinchalik qirol tomonidan jazo muddati bir yilga qisqartirilgan edi.
U qamoqda bir kundan kam vaqt qolib, yurak kasalligi sababli darhol kasalxonaga ko‘chirilgandi. Sud qarorida Taksinning kasalligi jiddiy emasligi, uni qamoqdan tashqarida ham davolash mumkinligi ta’kidlandi.
Shu sababli, u qolgan jazosini qamoqda o‘tashi shartligi belgilandi. Taksin 2001-yildan buyon Tailand siyosatida muhim shaxs sifatida tanilgan.
Uning oilasi siyosatda faol bo‘lib, qizi Petongtarn partiyani muxolifat sifatida davom ettirayotganini ma’lum qildi. Bu voqea Tailand siyosatidagi muhim jarayonlardan biri hisoblanadi.

Тайский суд вернул Таксина Чинавата в тюрьму
Верховный суд Таиланда принял решение о том, что бывший премьер-министр Таксин Шинаватра должен отбыть год тюремного заключения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Суд установил, что его перевод в больницу в 2023 году по состоянию здоровья был незаконным. Ранее Таксин был приговорён к восьми годам тюремного заключения, однако позже король сократил срок наказания до одного года.
Он провёл в тюрьме менее суток и был немедленно переведён в больницу из-за сердечного заболевания. В решении суда отмечается, что болезнь Таксина не является серьёзной и его можно лечить вне тюрьмы.
Поэтому было установлено, что он должен отбыть оставшийся срок наказания в тюрьме. Таксин известен как важная фигура в тайландской политике с 2001 года.
Его семья активно участвует в политике, и его дочь Петонтран объявила, что продолжит деятельность партии в оппозиции. Это событие считается одним из важных процессов в политике Таиланда.