Germaniyada o‘qituvchi 16 yil maosh olib ishga bormadi
Shimoliy Reyn-Vestfaliya viloyatidagi Vezel shahrining kasb-hunar kolleji o‘qituvchisi 16 yil davomida ishga bormasdan, muntazam ravishda maosh olgani aniqlandi. Ma’lumotlarga ko‘ra, o‘qituvchi 2009 yildan beri rasmiy kasallik ta’tilida bo‘lgan va har oy tibbiy ma’lumotnoma taqdim qilib, ish haqini olgan.
Shu tariqa unga 16 yil davomida taxminan bir million yevro to‘langan. Har oy o‘rtacha maoshi 6,1 ming yevroni tashkil qilgan.
Bu holat maktab rahbariyati o‘zgargach aniqlangan. Yangi ma’muriyat o‘qituvchining holatini tekshirishga qaror qilib, uni tibbiy ko‘rikdan o‘tishga chaqirgan.
Lekin o‘qituvchi bu qarorni adolatsizlik deb hisoblab, masalani sudga olib borgan. Sud jarayonida u uzoq yillik kasallik ta’tili asosida olingan maosh qonuniy ekanligini himoya qilgan.
Biroq sud maktab tomonini qo‘llab-quvvatlagan va o‘qituvchi nafaqat ish haqini qaytarishi shart emas, balki 2,5 ming yevro sud xarajatini ham qoplashi kerakligi haqida qaror chiqargan. Sudya bu holatni tushunarsiz deb atagan, chunki o‘qituvchi 16 yil davomida biror marta darsga bormagan, ammo doimiy tibbiy ma’lumotnoma topshirgan va shu bilan maosh olgan.
Germaniya qonunlariga ko‘ra, davlat xizmatchilari, jumladan o‘qituvchilar cheklanmagan kasallik ta’tili huquqiga ega va bu davrda to‘liq ish haqi olishlari mumkin. Biroq qonun kasallik ta’tilida bo‘lgan shaxsning boshqa tijorat faoliyati bilan shug‘ullanishini qat’iyan taqiqlaydi.
Aniqlanishicha, o‘qituvchi kasallik ta’tili davomida tibbiyot sohasiga ixtisoslashgan startap tashkil qilgan. Bu qonun talablarini buzish hisoblanib, uning sudda mag‘lub bo‘lishiga sabab bo‘lgan.
Ushbu voqea Germaniyada davlat xizmatchilari kasallik ta’tiliga oid qonunlar va ularning amaliyoti haqida jiddiy muhokamalarga sabab bo‘ldi.

В Германии учитель 16 лет получал зарплату, не выходя на работу
Учитель профессионального колледжа в городе Везель, расположенном в земле Северный Рейн-Вестфалия, в течение 16 лет не выходил на работу, но регулярно получал зарплату. По данным, учитель с 2009 года находился на официальном больничном отпуске и ежемесячно предоставлял медицинскую справку, получая заработную плату.
Таким образом, ему было выплачено около одного миллиона евро за 16 лет. Средняя ежемесячная зарплата составляла 6,1 тысячи евро.
Эта ситуация была выявлена после смены руководства школы. Новая администрация решила проверить состояние учителя и вызвала его на медицинский осмотр.
Однако учитель счёл это решение несправедливым и обратился в суд. В ходе судебного процесса он защищал законность полученной зарплаты на основании длительного больничного отпуска.
Тем не менее суд встал на сторону школы и постановил, что учитель не только обязан вернуть зарплату, но и оплатить судебные издержки в размере 2,5 тысячи евро. Судья назвал эту ситуацию непонятной, поскольку учитель за 16 лет ни разу не проводил занятия, но постоянно предоставлял медицинские справки и получал зарплату.
Согласно немецкому законодательству, государственные служащие, включая учителей, имеют право на неограниченный больничный отпуск и могут получать полную зарплату в этот период. Однако закон строго запрещает заниматься другой коммерческой деятельностью во время больничного отпуска.
Выяснилось, что учитель во время больничного отпуска основал стартап, специализирующийся в области медицины. Это нарушение закона и стало причиной его проигрыша в суде.
Этот случай вызвал серьёзные обсуждения в Германии относительно законов о больничных отпусках государственных служащих и их практического применения.