Polsha poytaxti Varshava shahrida madaniyat va kitobxonlikni rivojlantirish maqsadida yangi loyiha amalga oshirildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Metro bekatida zamonaviy kutubxona ochildi. “Metroteka” nomli madaniy markaz Targuvek tumanidagi M2 yo‘nalishining Konratovicha bekatida faoliyat boshladi.
Ushbu loyiha shahardagi aholiga va metro yo‘lovchilariga smartfonlardan ko‘ra kitob o‘qishga qiziqish uyg‘otishni, ularga madaniy va dam olish uchun qulay muhit yaratishni maqsad qilgan. Kutubxona ikki bo‘limdan iborat bo‘lib, kattalar va bolalar uchun alohida maydonlar tashkil etilgan.
Shuningdek, ommaviy o‘qish va madaniy tadbirlar uchun maxsus joy ajratilgan. Umumiy maydoni 150 kvadrat metr bo‘lgan Metroteka kutubxonasida taxminan 16 mingdan ortiq kitob mavjud.
Barcha kitoblar kontaktsiz chiplar yordamida “ekspress” tarzda taqdim etiladi. Kitoblarni o‘qib bo‘lgach, ular qayta kutubxonaga yoki 24 soat faoliyat ko‘rsatadigan maxsus qabul qutisiga topshirilishi mumkin.
Metroteka tashrif buyuruvchilarga nafaqat kitob o‘qish, balki noutbukni vaqtincha ishlatish, internetdan foydalanish, shovqindan uzoq tinch muhitda ishlash imkonini ham beradi. Bundan tashqari, bepul qahva va issiq shokolad bilan dam olish imkoniyati ham mavjud.
Loyiha ish boshlagan birinchi kunda 400 dan ortiq kitob tarqatildi. Ularning orasida maktab darsliklari, sayohat uchun qo‘llanmalar, ilmiy va amaliy kitoblar ham bor.

В Варшаве открылась библиотека метро, доступно 16 тысяч книг
В столице Польши, Варшаве, реализован новый проект с целью развития культуры и чтения. Об этом сообщает Zamin.uz.
На станции метро открылась современная библиотека. Культурный центр под названием «Метротека» начал работу на станции Конратовича линии M2 в районе Таргувек.
Этот проект направлен на то, чтобы вызвать у жителей города и пассажиров метро интерес к чтению книг вместо смартфонов, а также создать для них комфортную среду для культурного отдыха. Библиотека состоит из двух отделов с отдельными зонами для взрослых и детей.
Кроме того, выделено специальное место для массового чтения и культурных мероприятий. Общая площадь библиотеки Метротека составляет 150 квадратных метров, в ней насчитывается около 16 тысяч книг.
Все книги предоставляются в «экспресс»-режиме с помощью бесконтактных чипов. После прочтения книги можно вернуть в библиотеку или в специальный приёмный ящик, работающий круглосуточно.
Метротека предоставляет посетителям не только возможность читать книги, но и временно пользоваться ноутбуками, выходить в интернет, работать в тихой обстановке вдали от шума. Кроме того, есть возможность отдохнуть с бесплатным кофе и горячим шоколадом.
В первый день работы проекта было выдано более 400 книг. Среди них есть школьные учебники, путеводители, научные и практические книги.