Venesuela prezidenti Nikolas Maduro xalqaro maydonda muhim bayonot bilan chiqdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Uchinchi jahon urushi hech qanday taxmin yoki tahdid emas, balki allaqachon boshlanib bo‘lgan jarayondir. Bu haqda u “Russia Today” telekanaliga bergan intervyusida ma’lum qildi.
Maduro Rim papasi Fransiskning ikki yil avval dunyo Uchinchi jahon urushi yo‘nalishiga kirib borayotganini aytganini eslatdi. Uning fikricha, jahon xaritasidagi ko‘plab nizolar va keskin vaziyatlar bu jarayonning yaqqol isbotidir.
Venesuela rahbari AQSHni global mojarolarning asosiy sababchisi sifatida tanqid qildi. Unga ko‘ra, Vashingtonning maqsadi dunyo bo‘ylab siyosiy, iqtisodiy va harbiy ustunlikni ta’minlashdir.
Maduro AQSH siyosati natijasida turli mintaqalarda qurolli to‘qnashuvlar avj olganini ta’kidladi. Shu bilan birga, AQSH harbiy doiralaridan ham Venesuelaga nisbatan keskin bayonotlar eshitilmoqda.
Masalan, AQSH urush vaziri Pit Hegset Amerika qo‘shinlari Karakasda rejim o‘zgarishiga tayyor turishi mumkinligini bildirgan. AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp ham Maduro haqida keskin fikr bildirib, uni tarixdagi eng yomon prezident deb atagan.
Ammo u Venesuelaga qarshi harbiy rejalarni rasmiy ravishda rad etgan. O‘tgan oy AQSH Bosh prokurori Pem Bondi Venesuela prezidenti Nikolas Maduroni hibsga olishga yordam beruvchi ma’lumot uchun 50 million dollar mukofot e’lon qildi.
Bu esa mamlakatlar orasidagi ziddiyatlarni yanada kuchaytirdi. Mutasaddilarning ta’kidlashicha, global siyosiy vaziyat keskinlashmoqda.
Turli mintaqalardagi nizolar va yirik davlatlar o‘rtasidagi ziddiyatlar dunyo tinchligiga jiddiy tahdid solmoqda. Maduroning “Uchinchi jahon urushi boshlangan” degan bayonoti global siyosiy muhitda yangi bahs-munozaralarga sabab bo‘lmoqda.

Мадуро: Третья мировая война уже началась
Президент Венесуэлы Николас Мадуро выступил с важным заявлением на международной арене. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, Третья мировая война — это не предположение или угроза, а уже начавшийся процесс. Об этом он сообщил в интервью телеканалу «Russia Today».
Мадуро напомнил, что папа Римский Франциск два года назад говорил о том, что мир вступает в эпоху Третьей мировой войны. По его мнению, многочисленные конфликты и напряжённые ситуации на мировой карте являются явным подтверждением этого процесса.
Глава Венесуэлы критиковал США как главного виновника глобальных конфликтов. По его словам, цель Вашингтона — обеспечить политическое, экономическое и военное превосходство по всему миру.
Мадуро подчеркнул, что в результате политики США в различных регионах обострились вооружённые столкновения. При этом из военных кругов США также звучат резкие заявления в адрес Венесуэлы.
Например, министр обороны США Пит Хегсет заявил, что американские войска могут быть готовы к смене режима в Каракасе. Бывший президент США Дональд Трамп также резко высказался о Мадуро, назвав его худшим президентом в истории.
Однако он официально отверг военные планы против Венесуэлы. В прошлом месяце генеральный прокурор США Пэм Бонди объявила вознаграждение в 50 миллионов долларов за информацию, способствующую аресту президента Венесуэлы Николаса Мадуро.
Это ещё больше обострило противоречия между странами. По словам ответственных лиц, глобальная политическая ситуация становится всё более напряжённой.
Конфликты в различных регионах и противоречия между крупными государствами представляют серьёзную угрозу мировому миру. Заявление Мадуро о том, что «Третья мировая война началась», вызывает новые дискуссии в глобальной политической среде.