Tramp: Rossiya urushni ataylab cho‘zmoqda
AQSHning sobiq prezidenti Donald Tramp Rossiya Ukrainadagi urushni ataylab cho‘zayotganini ta’kidladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning fikricha, Rossiya bu mojaroni tezda tugatishga intilmayapti, aksincha, uni davom ettirishga harakat qilmoqda. Tramp urushning cho‘zilishi nafaqat Ukraina, balki butun dunyo xavfsizligi uchun katta tahdid ekanligini bildirdi.
Amerika rahbari har safar muzokaralarda kelishuvga erishish imkoniyati paydo bo‘lsa, Rossiyaning bunga to‘sqinlik qiluvchi harakatlar qilayotganini aytdi. U bunday xatti-harakatlarni mutlaqo qabul qilib bo‘lmasligini ta’kidladi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, tomonlar yaqinlashayotgan paytda Rossiya yana bombalar tashlab, vaziyatni yanada qiyinlashtiradi. Seshanba kuni u Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi mojaroni hal qilish niyatida ekanligini ma’lum qildi.
Tramp bu masala AQSH uchun eng oson ko‘ringanini, ammo Rossiya prezidenti Vladimir Putin va Ukraina yetakchisi Vladimir Zelenskiy o‘rtasidagi o‘zaro adovat sababli vaziyat murakkablashganini ta’kidladi. U mojaroni tinch yo‘l bilan hal etish muhimligini qayd etdi.

Трамп: Россия намеренно затягивает войну
Бывший президент США Дональд Трамп заявил, что Россия намеренно затягивает войну в Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его мнению, Россия не стремится быстро завершить этот конфликт, наоборот, пытается его продолжить. Трамп отметил, что затягивание войны представляет большую угрозу не только для Украины, но и для безопасности всего мира.
Американский лидер сказал, что каждый раз, когда появляется возможность достичь соглашения на переговорах, Россия предпринимает действия, препятствующие этому. Он подчеркнул, что такие действия абсолютно неприемлемы.
По словам Трампа, когда стороны приближаются к соглашению, Россия снова сбрасывает бомбы, усложняя ситуацию. Во вторник он заявил о намерении разрешить конфликт между Россией и Украиной.
Трамп отметил, что этот вопрос казался США самым простым, но из-за взаимной вражды между президентом России Владимиром Путиным и лидером Украины Владимиром Зеленским ситуация осложнилась. Он подчеркнул важность мирного разрешения конфликта.