Germaniyada palliativ shifokorga qotillik aybi qo‘yildi
Germaniyada kamida 15 kishini qasddan o‘ldirgan palliativ yordam shifokoriga qarshi sud jarayoni boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Berlin shahrida yashovchi va palliativ yordam hamda hamshiralik xizmatida faoliyat yuritgan 40 yoshli Yoxannes M. 15 bemorni qasddan o‘ldirishda ayblanmoqda.
Tergovchilar uning haqiqatan ham 100 ga yaqin odamni hayotdan qasddan ayrilgani haqida gumon qilmoqda. Palliativ yordam shifokorining asosiy vazifasi og‘ir kasallikka chalingan va ruhiy holati notinch bemorlarni uy sharoitida kuzatib, ularning jismoniy va hissiy og‘irliklarini kamaytirishga qaratilgan.
Biroq ayblanuvchi bu majburiyatni buzib, bemorlarga hayotga xavf soluvchi dorilarni bergan. Ushbu inyeksiyalardan so‘ng bemorlarning ko‘pchiligi nafas olishni to‘xtatgan.
Shuningdek, ayblanuvchi qotillik izlarini yashirish maqsadida qurbonlarning uylariga yoqilg‘i quyib, uyni yoqishga harakat qilgan. Bu voqea fuqarolar va mahalliy ommaviy axborot vositalarida katta shov-shuvga sabab bo‘ldi.
Sud jarayoni kamida 2026 yilning yanvar oyining oxirigacha davom etishi kutilmoqda. Prokuratura Yoxannes M.ga hukmni qayta ko‘rib chiqish huquqisiz umrbod qamoq jazosi tayinlanishini so‘ramoqda.
Ushbu ish Germaniyada palliativ yordam sohasidagi etik va huquqiy masalalarga e’tibor qaratilishiga sabab bo‘lmoqda.

В Германии врачу-паллиативисту предъявлено обвинение в убийстве
В Германии начался судебный процесс против паллиативного врача, обвиняемого в умышленном убийстве как минимум 15 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
40-летний Йоханнес М., проживающий в Берлине и работающий в сфере паллиативной помощи и сестринского ухода, обвиняется в умышленном убийстве 15 пациентов.
Следователи подозревают, что он действительно лишил жизни около 100 человек. Основная задача паллиативного врача — наблюдать за пациентами с тяжелыми заболеваниями и психическим расстройством в домашних условиях, снижая их физические и эмоциональные страдания.
Однако обвиняемый нарушил эти обязательства, вводя пациентам препараты, опасные для жизни. После этих инъекций у большинства пациентов остановилось дыхание.
Кроме того, обвиняемый пытался скрыть следы убийств, подливая топливо в дома жертв и пытаясь их поджечь. Этот инцидент вызвал большой резонанс среди граждан и в местных СМИ.
Ожидается, что судебный процесс продлится как минимум до конца января 2026 года. Прокуратура требует для Йоханнеса М. пожизненного заключения без права на пересмотр приговора.