Yaponiya Rossiyadagi barcha markazlarini yopdi
Bu haqda vazirlar mahkamasi bosh kotibi Yosimasa Xayasi jurnalistlarga ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, ushbu qaror Tokio va Moskva o‘rtasidagi hozirgi siyosiy munosabatlar hamda Rossiyadagi mavjud vaziyat bilan bog‘liqdir.
Xayasi markazlarning faoliyatini to‘xtatish to‘g‘risida rasmiy qaror qabul qilinganini ta’kidladi. Shuningdek, TBS telekanali xabariga ko‘ra, Yaponiya hukumati bu qaror haqida Rossiya tomonini oldindan ogohlantirgan.
Markazlarda ishlovchi xodimlarning xavfsizligini ta’minlash uchun yordam ko‘rsatish so‘ralgan. Ushbu qaror ikki mamlakat o‘rtasidagi siyosiy va ijtimoiy vaziyatning murakkablashuvi fonida qabul qilindi.
Yaponiya va Rossiya o‘rtasidagi aloqalar hozirda murakkab bosqichda bo‘lib, bu kabi qarorlar ikki tomonning kelgusidagi munosabatlariga ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Markazlarning yopilishi madaniy va ijtimoiy sohada ham o‘zgarishlarga sabab bo‘lishi kutilmoqda.
Bu qaror Yaponiya hukumati tomonidan Rossiyadagi vaziyatni diqqat bilan kuzatib borish va xodimlar xavfsizligini ta’minlash maqsadida qabul qilingan.

Япония закрыла все свои центры в России
Правительство Японии решило закрыть все шесть филиалов некоммерческой организации «Японский центр», действовавшей на территории России. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом журналистам сообщил генеральный секретарь кабинета министров Ёсимаса Хаяси. По его словам, это решение связано с текущими политическими отношениями между Токио и Москвой, а также с ситуацией в России.
Хаяси подчеркнул, что было принято официальное решение о прекращении деятельности центров. Кроме того, согласно сообщению телеканала TBS, правительство Японии заранее предупредило российскую сторону об этом решении.
Была запрошена помощь в обеспечении безопасности сотрудников, работающих в центрах. Это решение принято на фоне обострения политической и социальной ситуации между двумя странами.
Отношения между Японией и Россией сейчас находятся на сложном этапе, и подобные решения могут повлиять на будущие отношения обеих сторон. Закрытие центров ожидается, что приведёт к изменениям в культурной и социальной сферах.
Это решение принято правительством Японии с целью тщательного мониторинга ситуации в России и обеспечения безопасности сотрудников.