10 sentyabrga o‘tar kechasi Rossiyaning Ukrainaga amalga oshirgan ommaviy dron hujumlari sababli Polsha hukumati bir qator muhim aeroportlarni vaqtincha yopishga majbur bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror “rejadan tashqari harbiy harakatlar” yuzaga kelgani bois qabul qilindi. Xususan, “Jeshuv-Yasenka” va “Lyublin” xalqaro aeroportlari hamda Varshava shahridagi ikkala aeroport harakat uchun yopildi.
Bu haqda aviatsiya xodimlari tomonidan berilgan tezkor va rasmiy xabarda ma’lum qilindi. Polsha aviatsiya departamenti bu choralarni milliy xavfsizlikni ta’minlash va harbiy harakatlardan kelib chiqishi mumkin bo‘lgan xavflarni bartaraf etish maqsadida amalga oshirilayotganini bildirdi.
Shuningdek, Polsha qurolli kuchlari tezkor qo‘mondonligi ijtimoiy tarmoqlarda havo hududini mustahkam himoya qilish uchun barcha zarur choralar ko‘rilganini ma’lum qildi. Xavfsizlikni ta’minlash uchun nafaqat polshalik qiruvchi samolyotlar, balki NATO a’zo davlatlariga tegishli harbiy samolyotlar ham uchirilmoqda.
Quruqlikdagi mudofaa kuchlari ham yuqori tayyorgarlik holatiga keltirildi. Ushbu chora-tadbirlar Polsha hukumati tomonidan mamlakat xavfsizligini va aholi osoyishtaligini ta’minlash maqsadida qabul qilindi.
Shuningdek, “Jeshuv-Yasenka” aeroporti Ukrainaga G‘arb yordamini yetkazishda asosiy logistika markazi bo‘lib xizmat qilgani sababli uning vaqtincha yopilishi xalqaro hamkorlik doirasida ham e’tiborga olinmoqda. Bu holat hududdagi xavfsizlikni ta’minlash va harbiy xavflarni kamaytirishga qaratilgan muhim choradir.

В Польше аэропорты закрыты из-за атаки российских дронов
В ночь на 10 сентября польское правительство было вынуждено временно закрыть ряд важных аэропортов из-за массовых ударов российских дронов по Украине. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение было принято в связи с возникновением «внеплановых военных действий». В частности, были закрыты для движения международные аэропорты «Жешув-Ясенка» и «Люблин», а также оба аэропорта в Варшаве.
Об этом сообщили авиационные работники в оперативном и официальном заявлении. Департамент авиации Польши сообщил, что эти меры принимаются с целью обеспечения национальной безопасности и устранения рисков, которые могут возникнуть в результате военных действий.
Кроме того, оперативное командование вооружённых сил Польши заявило в социальных сетях, что для надёжной защиты воздушного пространства принимаются все необходимые меры. Для обеспечения безопасности в воздухе летают не только польские истребители, но и военные самолёты стран-членов НАТО.
Сухопутные войска также приведены в состояние повышенной готовности. Эти меры были приняты польским правительством с целью обеспечения безопасности страны и спокойствия населения.
Также временное закрытие аэропорта «Жешув-Ясенка», который служил основным логистическим центром для доставки западной помощи Украине, учитывается в рамках международного сотрудничества. Эта мера является важным шагом для обеспечения безопасности в регионе и снижения военных рисков.