Tramp va Putin yaqin kunlarda telefon orqali gaplashadi
AQSH prezidenti Donald Tramp Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan yaqin kunlarda telefon orqali suhbatlashishini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, muloqot bu hafta yoki kelasi haftaning boshida amalga oshirilishi mumkin. Tramp jurnalistlarga bergan izohida, suhbatning yaqin orada bo‘lishini ta’kidladi.
Avvalroq u Moskvaning Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urushni ataylab cho‘zayotganini tanqid qilgan edi. Trampning fikricha, har safar urushga yakun yasashga yaqinlashilganda, Rossiya tomonidan yana yangi hujumlar amalga oshiriladi, bu esa qabul qilinishi mumkin emas.
U bu fikrlarini radioeshittirishda Stiv Rozenbergga bergan intervyusida bildirgan. Trampning so‘zlariga ko‘ra, urushning davom etishi mintaqadagi tinchlik va xavfsizlik uchun katta tahdid hisoblanadi.
Shu sababli, u ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi muloqotning ahamiyatini alohida ta’kidladi. Suhbat orqali tomonlar o‘rtasida mavjud ziddiyatlarni kamaytirish va tinchlik o‘rnatish borasida kelishuvlarga erishish ko‘zda tutilmoqda.
Prezident Trampning bu tashabbusi xalqaro hamjamiyat tomonidan ham e’tirof etilmoqda. Muloqotning natijalari yaqin kunlarda aniqroq ma’lum qilinishi kutilmoqda.

Трамп и Путин в ближайшие дни поговорят по телефону
Президент США Дональд Трамп сообщил, что в ближайшие дни проведет телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, диалог может состояться на этой или в начале следующей недели. Трамп в комментарии журналистам подчеркнул, что разговор состоится в ближайшее время.
Ранее он критиковал Москву за намеренное затягивание войны между Россией и Украиной. По мнению Трампа, каждый раз, когда приближается завершение конфликта, Россия вновь осуществляет новые атаки, что неприемлемо.
Об этом он заявил в интервью Стиву Розенбергу в радиопередаче. По словам Трампа, продолжение войны представляет собой серьезную угрозу миру и безопасности в регионе.
Поэтому он особо подчеркнул важность диалога между лидерами двух стран. В ходе разговора планируется достичь соглашений по снижению существующих разногласий и установлению мира.
Инициатива президента Трампа получила признание со стороны международного сообщества. Результаты переговоров ожидаются в ближайшие дни.