Rossiya hukumati ma’lumotlariga ko‘ra, mamlakatda yashovchi bir ayol davlatga xiyonat qilishda gumon qilinib hibsga olindi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Tergov organlari bildirishicha, u Ukraina armiyasi safida jang qilish niyatida bo‘lib, bu maqsadda qo‘shni Qozog‘iston hududiga yo‘l olgan. Ma’lum qilinishicha, gumonlanuvchi ayol internet orqali ukrainalik harbiy xizmatchi bilan tanishgan va suhbatlar davomida Ukraina armiyasiga qo‘shilish istagini bildirgan.
Keyinchalik u Qozog‘istonga yo‘l olib, harbiy tayyorgarlik mashg‘ulotlaridan o‘tgan. Tergov ma’lumotlariga ko‘ra, tayyorgarlikdan so‘ng ayol Rossiyaga qaytgan va Ukraina chegarasiga yo‘l olgan.
Biroq Rossiya razvedka xizmati xodimlari uni Ukraina armiyasi pozitsiyalaridan taxminan 100 metr uzoqlikda qo‘lga olgan. Gumonlanuvchiga nisbatan “Davlatga xiyonat qilishga urinish” hamda “Davlat chegarasini noqonuniy kesib o‘tishga urinish” moddalari bo‘yicha jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.
Tergovchilar ta’kidlashicha, bu ayblovlar Rossiya qonunchiligida og‘ir jinoyatlar qatoriga kirib, uzoq muddatli ozodlikdan mahrum etish jazosini ko‘zda tutadi. Shuningdek, Rossiya tergov organlari ish yuzasidan Qozog‘iston rasmiylaridan huquqiy yordam so‘ragan.
Bu esa qo‘shni davlat bilan hamkorlikda gumonlanuvchining harakatlari va harakatlanish yo‘nalishini aniqlash maqsadida amalga oshirilmoqda.

В России подозревают женщину в участии в боях на стороне Украины
По данным российского правительства, женщина, проживающая в стране, была задержана по подозрению в государственной измене. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации следственных органов, она намеревалась сражаться на стороне украинской армии и для этого направилась на территорию соседнего Казахстана. Сообщается, что подозреваемая познакомилась через интернет с украинским военнослужащим и в ходе переписки выразила желание присоединиться к украинской армии.
Позже она отправилась в Казахстан и прошла там военную подготовку. По данным следствия, после подготовки женщина вернулась в Россию и направилась к украинской границе.
Однако сотрудники российской разведки задержали её примерно в 100 метрах от позиций украинской армии. В отношении подозреваемой возбуждено уголовное дело по статьям «Покушение на государственную измену» и «Покушение на незаконное пересечение государственной границы».
Следователи отмечают, что эти обвинения относятся к тяжким преступлениям по российскому законодательству и предусматривают длительное лишение свободы. Кроме того, российские следственные органы обратились за правовой помощью к официальным лицам Казахстана.
Это делается с целью совместного с соседним государством выяснения действий и маршрута передвижения подозреваемой.