AQSh prezidenti Donald Tramp Isroilning Qatarda amalga oshirgan havo hujumidan norozi ekanligini ma’lum qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
U bu harakatni qoniqarli deb hisoblamasligini ta’kidlab, garovdagilar masalasining hal etilishi zarurligini bildirdi. Isroil bosh vaziri Benyamin Netanyaxu hujumni himoya qilib, zarbaning 2023-yil 7-oktabrdagi hujumni uyushtirgan Hamas rahbarlariga qaratilganini aytdi.
Netanyaxu ma’lumotiga ko‘ra, hujumda besh Hamas a’zosi halok bo‘lgan, ammo asosiy muzokarachilar tirik qolgan. Qatar ushbu hujumni qoralab, uni xalqaro huquq normalarining buzilishi sifatida baholadi.
Birlashgan Millatlar Tashkiloti va bir qator davlatlar voqeadan xavotir bildirdi. Saudiya Arabistoni esa bu harakatni ochiq tajovuz sifatida qabul qildi.
Isroil matbuoti xabariga ko‘ra, hujumda 15 ta samolyot ishtirok etgan va Hamasning yuqori darajadagi vakillari nishonga olingan. Mutaxassislar ushbu voqealar sulh muzokaralariga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkinligini ta’kidlashmoqda.
Bu holat mintaqadagi vaziyatning yanada murakkablashishiga olib kelishi ehtimoldan holi emas. Shuning uchun ham diplomatik yo‘l bilan muammolarni hal qilishga alohida e’tibor qaratilishi zarur.

США Трамп раскритиковал нападение Израиля в Катаре
Президент США Дональд Трамп выразил недовольство воздушным ударом Израиля по Катару. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он подчеркнул, что не считает это действие удовлетворительным и заявил о необходимости решения вопроса заложников. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху защитил удар, заявив, что он был направлен по лидерам Хамаса, организовавшим нападение 7 октября 2023 года.
По данным Нетаньяху, в результате удара погибли пять членов Хамаса, однако основные переговорщики остались живы. Катар осудил этот удар, оценив его как нарушение норм международного права.
Организация Объединённых Наций и ряд стран выразили обеспокоенность произошедшим. Саудовская Аравия же восприняла это действие как открытое нападение.
По сообщениям израильской прессы, в ударе участвовали 15 самолётов, и были поражены высокопоставленные представители Хамаса. Эксперты отмечают, что эти события могут негативно повлиять на мирные переговоры.
Эта ситуация может привести к дальнейшему осложнению обстановки в регионе. Поэтому необходимо уделять особое внимание решению проблем дипломатическим путём.