Isroil G‘azo janubiga ko‘chishni buyurdi, aholi qiynalmoqda
Isroil armiyasi G‘azo shahridagi aholiga janubga ko‘chishni buyurdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, bu hudud Hamas guruhining so‘nggi asosiy tayanchi hisoblanadi. Havo hujumlari natijasida ko‘plab bino vayron bo‘ldi, ammo millionlab odamlar shaharda qolishda davom etmoqda.
Mahalliy aholi aytishicha, zarbalar boshlanishidan oldin ularga atigi 15 daqiqa vaqt berilgan. Ko‘pchilik oilalar uy-joylari va oziq-ovqatidan ayrilgan, janubga ko‘chish uchun na pul, na imkoniyat topa olmayapti.
Isroil janubdagi gumanitar zonalarda yordam, oziq-ovqat va chodirlar mavjudligini bildiradi. Rafah yaqinida yangi yordam markazlari qurilayotgani ma’lum qilindi.
Biroq xalqaro tashkilotlar bu hududlar allaqachon to‘lib-toshgani va odamlarni joylashtirish qiyinligini ogohlantirmoqda. Mutaxassislar fikricha, G‘azo shahrida evakuatsiya jarayoni juda murakkab kechadi.

Израиль приказал эвакуироваться на юг Газы, население страдает
По данным источника, этот район считается последним основным оплотом группировки Хамас. В результате воздушных ударов многие здания разрушены, однако миллионы людей продолжают оставаться в городе.
Местные жители сообщают, что им дали всего 15 минут до начала ударов. Многие семьи лишились жилья и продовольствия, у них нет ни денег, ни возможности переехать на юг.
Израиль заявляет, что в гуманитарных зонах на юге имеется помощь, продовольствие и палатки. Сообщается о строительстве новых центров помощи вблизи Рафа.
Однако международные организации предупреждают, что эти районы уже переполнены, и размещение людей там затруднено. По мнению экспертов, эвакуация в городе Газа будет проходить очень сложно.
Семьи заложников критикуют планы Израиля, отмечая их опасность и то, что они подвергают людей риску. Тем не менее, Израиль объявил о продолжении операции.