Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyahu 2023 yil 7 oktyabrda sodir bo‘lgan qonli terakt ishtirokchilariga boshpana bergan davlatlarga murojaat qilib, ularni chiqarish yoki sudga tortishni talab qildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, agar bu vazifani davlatlar o‘zlari bajarmasa, Isroil buni o‘zi amalga oshiradi. Netanyahu Qatarga va terrorchilarni yashirgan barcha mamlakatlarga murojaat qilib, ularni chiqarishni yoki javobgarlikka tortishni so‘radi.
Shuningdek, u birinchi marta Isroil zarbasiga uchragan davlat sifatida Qatarning nomini tilga oldi. 9 sentyabrda Isroil Qatardagi HAMAS rahbariyatiga tegishli manzilni raketa bilan nishonlagan edi.
Bu hujum natijasida G‘azo sektorida o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha muzokaralarda qatnashgan falastinlik harakat vakillari halok bo‘ldi. Netanyahuning bu nutqi 2001 yil 11 sentyabrda AQShda sodir etilgan terakt qurbonlarini yodga olish marosimida aytilgan.
U o‘sha voqeani HAMASning Isroilga qilgan hujumi bilan taqqoslab, Isroilning terrorchilarga qarshi olib borayotgan harakatlarini AQShning Afg‘oniston va Pokistonda «Al-Qoida» a’zolarini ta’qib qilishiga o‘xshatdi. Isroil bosh vazirining so‘zlariga ko‘ra, mamlakat o‘z fuqarolarini himoya qilishda hech kimdan ruxsat olmaydi va zarur bo‘lsa, keskin choralar ko‘rishdan tortinmaydi.

Нетаньяху предупредил государства, укрывающие террористов
Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху обратился к государствам, предоставившим убежище участникам кровавого теракта 7 октября 2023 года, потребовав выдать их или привлечь к суду. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, если эти государства не выполнят эту задачу самостоятельно, Израиль сделает это сам. Нетаньяху обратился к Катару и всем странам, укрывающим террористов, с просьбой выдать их или привлечь к ответственности.
Также он впервые упомянул Катар как государство, подвергшееся израильскому удару. 9 сентября Израиль ракетой поразил объект, связанный с руководством ХАМАС в Катаре.
В результате этого удара погибли представители палестинского движения, участвовавшие в переговорах о прекращении огня в секторе Газа. Речь Нетаньяху была произнесена на церемонии памяти жертв теракта в США 11 сентября 2001 года.
Он сравнил то событие с нападением ХАМАС на Израиль и сопоставил действия Израиля против террористов с преследованием США членов «Аль-Каиды» в Афганистане и Пакистане. По словам премьер-министра Израиля, страна не спрашивает разрешения у кого-либо на защиту своих граждан и не боится принимать решительные меры, если это необходимо.