AQSH prezidenti Donald Tramp 10 sentyabrga o‘tar kechasi yuz bergan voqeaga munosabat bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning ta’kidlashicha, Rossiya dronlarining Polsha havo hududini buzishi jiddiy muammo hisoblanadi. Tramp o‘zining ijtimoiy tarmoqdagi sahifasida “Rossiya dronlari Polsha havo hududini buzdi?
Yetib keldik!” deb yozdi. 10 sentyabr kuni Polsha Qurolli kuchlari operativ qo‘mondonligi mamlakat hududiga kirgan bir nechta dron yo‘q qilinganini ma’lum qildi.
Polsha bosh vaziri Donald Tusk ushbu dronlar Rossiyaga tegishli ekanini bildirdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, harbiylar xavf tug‘dirgan uchuvchisiz apparatlarni urib tushirishga majbur bo‘lgan.
Shu sababli NATO Shimoliy Atlantika shartnomasining 4-moddasini ishga tushirdi. Bu modda a’zo davlatlarga o‘z hududiy yaxlitligi, siyosiy mustaqilligi yoki xavfsizligi tahdid ostida qolgan taqdirda birgalikda maslahatlashish imkonini beradi.
Rossiya prezidenti matbuot kotibi Dmitriy Peskov voqea yuzasidan izoh berdi. Unga ko‘ra, Kreml hozirgacha Polsha rasmiylaridan dronlar bilan bog‘liq vaziyat bo‘yicha hech qanday rasmiy so‘rov olmagan.
Bu holat kuchaygan siyosiy taranglik fonida alohida e’tibor talab etadi. Polsha va NATOning munosabati Rossiya bilan muloqotda muhim ahamiyatga ega bo‘lib qolmoqda.

Российские дроны нарушили воздушное пространство Польши, НАТО ответило
Президент США Дональд Трамп прокомментировал инцидент, произошедший в ночь на 10 сентября. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, нарушение воздушного пространства Польши российскими дронами является серьёзной проблемой. Трамп написал на своей странице в социальной сети: «Российские дроны нарушили воздушное пространство Польши?
Мы прибыли!» 10 сентября оперативное командование Вооружённых сил Польши сообщило о уничтожении нескольких дронов, проникших на территорию страны.
Премьер-министр Польши Дональд Туск заявил, что эти дроны принадлежат России. По его словам, военные были вынуждены сбить беспилотные аппараты, представлявшие угрозу.
По этой причине НАТО активировало статью 4 Североатлантического договора. Эта статья позволяет странам-членам совместно консультироваться в случае угрозы территориальной целостности, политической независимости или безопасности.
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков прокомментировал ситуацию. По его словам, Кремль до сих пор не получал официальных запросов от польских властей по поводу ситуации с дронами.
Эта ситуация требует особого внимания на фоне обострения политической напряжённости. Отношения Польши и НАТО остаются важными для диалога с Россией.