Parijdan 400 yillik Rubens asari topildi
Parijdagi qadimiy qasrlardan birida 400 yil oldin yo‘qolgan Piter Pol Rubensning mashhur “Xochdagi Masih” asari tasodifan topildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Franceinfo telekanali bu haqda rasmiy ma’lumot berdi. Ma’lum bo‘lishicha, XVII asrning birinchi choragiga tegishli bo‘lgan ushbu kartina 2024-yil sentyabr oyida inventarizatsiya jarayonida aniqlangan.
Osenat auksion uyi direktori va auksioneri Jan-Per Osen bu kashfiyot haqida shunday dedi: “Men inventarizatsiya paytida bu ulkan durdonani topdim”. Kartina taxminan 1613 yilda yaratilgan bo‘lishi mumkin.
U Parijning oltinchi okrugidagi qasrni tekshirish vaqtida qayta ko‘zga tashlandi. Bu kashfiyot san’atshunoslar va tarixchilar uchun katta qiziqish uyg‘otdi.
Asar nafaqat estetik jihatdan yuqori qiymatga ega, balki XVII asr san’at tarixi va Rubens ijodining rivojlanishi haqidagi bilimlarimizni boyitadi. Shu kabi tarixiy kashfiyotlar ilgari ham uchrab kelgan.
Masalan, O‘rta yer dengizi tubidan XVI asrga tegishli cho‘kib ketgan kemaning qoldiqlari topilgan. Mutaxassislarning fikricha, ushbu kema Italiya shimoli-g‘arbidagi portdan chiqib, suzib ketgan bo‘lishi mumkin.
Bu kabi tasodifiy topilmalar san’at va tarixga qiziquvchilar uchun katta ahamiyatga ega. Rubensning “Xochdagi Masih” asari butun Yevropa san’atshunoslari va kolleksionerlari orasida katta qiziqish uyg‘otdi.
Ushbu kashfiyot Parij va butun dunyo san’at muxlislari uchun muhim voqea bo‘lib, tarixiy san’at asarlarini saqlash va tiklash masalalariga e’tiborni yanada oshirmoqda.

Из Парижа найдено 400-летнее произведение Рубенса
В одном из древних замков Парижа случайно нашли знаменитую работу Питера Пола Рубенса «Христос на кресте», которая считалась утерянной 400 лет назад. Об этом сообщает Zamin.uz.
Телеканал Franceinfo предоставил официальную информацию по этому поводу. Как стало известно, картина, относящаяся к первому кварталу XVII века, была обнаружена в ходе инвентаризации в сентябре 2024 года.
Директор и аукционист аукционного дома Osenat Жан-Пьер Осен рассказал об этом открытии: «Я нашёл этот огромный шедевр во время инвентаризации». Картина могла быть создана примерно в 1613 году.
Она была вновь обнаружена во время проверки замка в шестом округе Парижа. Это открытие вызвало большой интерес у искусствоведов и историков.
Произведение обладает не только высокой эстетической ценностью, но и обогащает наши знания о истории искусства XVII века и развитии творчества Рубенса. Подобные исторические открытия случались и ранее.
Например, на дне Средиземного моря были найдены останки затонувшего корабля XVI века. По мнению специалистов, этот корабль мог выйти из порта на северо-западе Италии и отправиться в плавание.
Такие случайные находки имеют большое значение для любителей искусства и истории. Работа Рубенса «Христос на кресте» вызвала большой интерес среди искусствоведов и коллекционеров по всей Европе.
Это открытие стало важным событием для Парижа и всех любителей искусства в мире, усиливая внимание к вопросам сохранения и реставрации исторических произведений искусства.